Oni koji planiraju da ulože u sopstvenu solarnu elektranu, često imaju nedoumice u vezi sa efikasnošću tokom zimskih mjeseci.
Oni koji planiraju da ulože u sopstvenu solarnu elektranu, često imaju nedoumice u vezi sa efikasnošću tokom zimskih mjeseci.
U tekstu koji slijedi, razjašnjavamo te nedoumice.
Pitanje efikasnosti solarnih panela tokom zime brine mnoge koji razmišljaju o ulaganju u solarnu elektranu, te je neophodno razjasniti postojeću nedoumicu.
Zimska hladnoća ne utiče na efikasnost solarnih panela, budući da oni pretvaraju sunčevu svjetlost, a ne toplotu u električnu energiju. Štaviše, solari svoju maksimalnu djelotvornost ostvaraju na nižim temperaturama (oko 25 stepeni), u odnosu na one ekstremno visoke tokom ljetnjeg perioda.
Činjenica je da su tokom zime dani kraći i manje sunčani, uz više oblačnosti u odnosu na ostatak godine, te je samim tim proizvodnja električne energije smanjena, ali ne i sama efikasnost solarnih panela.
Jedini neprijatelj solarnih panela može biti snijeg, i to isključivo u vidu obilnih padavina. Naime, veća količina snijega nakupljena na panelima može da optereti njihove nosače i potencijalno dovede do oštećenja samih panela. Sa druge strane, ukoliko manja količina snijega padne na panele, snijeg će brzo spasti, budući da su paneli postavljeni pod uglom i već su zagrijani od sunca.
Tokom zimskog perioda solarne elektrane de facto proizvode manje električne energije u odnosu na svoj kapacitet, ali uštede koje domaćinstva i preduzeća ostvaruju su i dalje na visokom nivou, kako u vidu troškova, tako i u vidu smanjena emisija CO2, prenosi RTCG
Još nekoliko korisnih "zimskih savjeta" za vlasnike kućnih solarnih elektrana:
Preporuka je da ne čistite sami panele od snijega zbog mogućnosti oštećenja
Proteklih godina nismo imali mnogo sniježnih dana, ekstremne sniježne padavine nisu više česta pojava, pa su i paneli bezbjedni
Okolni snijeg može da reflektuje sunčevo zračenje i da pomogne proizvodnju električne energije.