Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović istakla je danas, u razgovoru sa delegacijom Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), koja je započela svoju drugu posetu Srbiji, da je od ključne važnosti ubrzati procedure kako bi se stvorili preduslovi za početak izgradnje reverzibilne hidroelektrane Bistrica.
Đedović Handanović je navela da RHE Bistrica predstavlja strateški najvažniji projekat u energetskom sektoru, koji će doprineti povećanju energetske sigurnosti, integraciji obnovljivih izvora energije i stvaranju novih kapaciteta za skladištenje i balansiranje energije.
Srbija već dve godine sarađuje sa JICA na pripremi projektno-tehničke dokumentacije i postignuta je saglasnost o važnosti ispunjavanja zahteva neophodnih za ovako složene projekte, podsetila je ona.
Prema njenim rečima, naša zemlja želi da realizacija projekta počne što pre, imajući u vidu značaj ove reverzibilne hidroelektrane.
Cilj je da se prevaziđu izazovi u vezi sa završetkom procene projekta od strane JICA kako bi oni što pre obezbedili finansiranje, u skladu sa specifičnim zahtevima JICA i njihovim procedurama, na čemu će se raditi u koordinaciji sa svim nadležnim institucijama, objasnila je ministarka.
Đedović Handanović je istakla da očekuje dodatnu podršku i angažovanje stručnjaka JICA kako bi izgradnja RHE Bistrica započela što pre i bez odlaganja.
Ona je ukazala na dobro iskustvo u saradnji sa Japanom u prethodnom periodu, navodeći da je za Srbiju saradnja sa partnerima iz te zemlje veoma važna, s obzirom na kvalitet i prepoznato međunarodno iskustvo u izgradnji hidroelektrana.
U Srbiji brojne hidroelektrane koriste japansku tehnologiju, uključujući i uspešnu saradnju sa kompanijom „Tošibaˮ prilikom izgradnje i revitalizacije RHE Bajina Bašta, podsetila je ministarka.
Takođe, kako je napomenula, realizovana je i veoma uspešna poseta Japanu i održani su sastanci na najvišem nivou, na kojima je istaknuta posvećenost i podrška japanske strane projektu RHE Bistrica.
Ona je navela i da su u toku velike investicije u obnovljive izvore energije i da su neophodni veći kapaciteti za balansiranje i skladištenje.
Prema njenim rečima, ove godine će se na mreži naći vetroelektrana Kostolac i solarna elektrana Petka, koje gradi EPS, dok će do 2028. godine biti realizovan jedan od najvećih projekata u Evropi u oblasti obnovljivih izvora energije – 1 GW samobalansiranih solarnih elektrana.
Kroz trogodišnji plan aukcija biće obezbeđeno 1.300 MW čiste energije iz solarnih i vetroelektrana koje će graditi privatni investitori, najavila je Đedović Handanović.
Ona je dodala da je našoj zemlji, s obzirom na nameru da do kraja decenije postignemo 45 odsto udela OIE u proizvodnji električne energije, a zatim i da dodatno povećavamo udeo, neophodna RHE Bistrica kako bismo omogućili integraciju tih kapaciteta.