Država je najsigurnija kad ima dovoljno svoje energije

Bez autora
May 21 2023

Sumnja od pre godinu dana kada se ideja uvođenja kupaca proizvođača struje pojavila u javnosti da od tog posla nema ništa zbog niske cene električne energije, ali i dugog perioda povraćaja uloženog novca, pala je u vodu.

To je potvrdio i predsednik saveta Agencije za energetiku Srbije (AERS) Dejan Popović, na okruglom stolu o „prozjumerima” odnosno kupcima proizvođačima struje koji sami i proizvode i prodaju električnu energiju.

Za nešto više od godinu dana od potpisivanja prvog ugovora na mreži je preko 1.300 kupaca sa solarnim elektranama. To znači da su početne, „dečje bolesti” prevaziđene, interesovanje građana i privrede raste i uz edukaciju svih učesnika kupci proizvođači mogu da daju doprinos zelenoj energetskoj tranziciji u Srbiji, zaključak je učesnika skupa „Prozjumeri – godinu dana posle” u organizaciji portala „Energija Balkana”.

„Prema podacima AERS-a u našoj zemlji je početkom maja bilo 985 prozjumera domaćinstava, jedna stambena zajednica i 340 firmi kupaca proizvođača električne energije. To nije veliki broj, ako se uporedi sa Italijom, gde je 800.000. Imamo ogroman potencijal od oko 3,5 miliona brojila, a posebnu pažnju treba obratiti na stambene zajednice i edukaciju građani kako da koncept prozjumera koriste za stambene zgrade, a ne samo za pojedinačne porodične kuće”, rekao je Popović.

On je izneo podatak da su u proseku po domaćinstvu instalirani paneli snage osam kilovata, što je predimenzionirano i povećava period povraćaja investicije. Naglasio je da kupac proizvođač treba da instalira kapacitete za proizvodnju do maksimalno njegove godišnje potrošnje, jer u suprotnom taj višak energije ne može da naplati.

„Elektroprivreda Srbije sada ima 1.664 sklopljena ugovora sa kupcima proizvođačima električne energije. To je čak 32 puta više nego pre godinu dana. Povećano interesovanje građana za ugradnju solarnih elektrana ukazuje da će u najskorije vreme i instalisana snaga i proizvodnja ovih elektrana znatno da poraste”, kazao je Radovan Stanić, izvršni direktor za snabdevanje u EPS AD.

Naveo je da je EPS prepoznao interesovanje građana i organizovao jedan sektor koji se bavi kupcima proizvođačima, a da je broj zahteva za sklapanje ugovora pokazao opravdanost takvog poteza.

„Trudimo da svoj deo, sklapanje ugovora sa kupcima proizvođačima, uradimo u najkraćem mogućem roku – od 48 sati do najkasnije tri dana”, rekao je Stanić. Napomenuo je da se svaka država najsigurnije oseća kad ima dovoljno energije iz sopstvenih resursa i izvora.

Izvršni direktor EPS-a naglasio je da su novi zeleni megavati strateško opredeljenje „Elektroprivrede Srbije”. „Stvaranje ambijenta u kome će i građani i privreda, kao i država imati koristi od kupaca proizvođača jedan je od prioriteta. EPS će uvek biti na usluzi i građanima i kupcima proizvođačima”, dodao je Stanić.

Srbija je još daleko iza rezultata koje bi mogla da ima po snazi instaliranih kapaciteta kod domaćinstava prozjumera. „Procena od pre nekoliko godina, na osnovu iskustava zapadnih zemalja, pokazuje da bi u Srbiji moglo da bude od 120 do 150 megavati instalisanih kapaciteta kod kupaca proizvođača u kategoriji domaćinstava, a kod nas je trenutno oko osam megavati”, naveo je Željko Marković, lider za energetiku i industriju u „Diloitu”.

Marković je ocenio i da trenutno broj oko 1.000 domaćinstava prozjumera nije problem za distributivnu mrežu, ako se uzme u obzir da postoji oko 36.000 trafostanica u Srbiji i oko 3,3 miliona priključenih kupaca.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik