Ekonomska budućnost BiH vezana je za zelenu tranziciju

Bez autora
Jul 24 2024

Kreirajmo zeleniju budućnost: iskustva i priče malih i srednjih preduzeća naziv je konferencije koja je protekle sedmice održana u Sarajevu.

Konferencija je dio aktivnosti iz oblasti podrške održivoj ekonomiji koje implementira Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) u ime njemačke vlade.

Digitalne prakse

- Ekonomska budućnost Bosne i Hercegovine usko je povezana sa evropskom zelenom tranzicijom. Njemačka razvojna saradnja posvećena je podršci privatnog sektora u BiH u usvajanju zelenih i digitalnih praksi i olakšavanju njegove integracije u tržište EU. Uspjesi ostvareni u okviru pilot-projekata i mreža energetske efikasnosti pokazuju potencijal takvih zelenih poslovnih modela. Kako bi se postignuta dinamika zadržala, potrebni su snažan privatno-javni dijalog, institucionalni kapaciteti i kultura u malim i srednjim preduzećima fokusirana na održivost. Gledajući naprijed, GIZ nastavlja podržavati zelenu i digitalnu tranziciju Bosne i Hercegovine, nadovezujući se na stalnu podršku njemačke vlade za integraciju BiH u EU kroz zelene lance vrijednosti. I dalje ćemo podsticati saradnju među svim zainteresovanim stranama kako bismo osigurali trajne ekološke i ekonomske koristi, rekao je Jens Elsner, voditelj programa Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja u BiH pri GIZ-u.

Konferencija je okupila brojne učesnike iz privatnog sektora, koji su imali priliku saznati više o važnosti zelene budućnosti u sferi ekonomskog razvoja i aktivnostima Green Recovery.

- Gotovo 50.000 kompanija iz EU morat će do 2025. godine otkriti svoj utjecaj na okoliš kako bi potrošačima i investitorima olakšali donošenje održivih odluka. Mnoge bosanskohercegovačke kompanije su dio ovih lanaca nabavke. U tom smislu, kompanije moraju upravljati svojim emisijama stakleničkih gasova i početi se pridržavati propisa o društvenoj odgovornosti. U suprotnom, susret će se sa poteškoćama u dobijanju finansijskih sredstava prilikom prodaje svojih proizvoda na tržištima Evropske unije i SAD-a. Kompanije iz Bosne i Hercegovine mogu se suočiti s tim izazovima same, ili mogu raditi zajedno u mrežama kako bi podržale jedne druge i dijelile najbolje prakse i naučene lekcije, kazao je Mirko Krück, ekspert za energetsku efikasnost.

On je dodao kako su GIZBiH i Vanjskotrgovinska komora pokrenuli mrežu kompanija prije devet mjeseci, a koja je dio podrške održivom ekonomskom razvoju i dio aktivnosti Green Recovery. Krück je poslao poruku ohrabrenja zainteresovanim kompanijama da se priključe radu ovih mreža.

Na konferenciji su predstavljena iskustva i priče malih i srednjih preduzeća koja su se uspješno suočila sa izazovima zelene tranzicije, a podršku u cijelom procesu pružila je i Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine.

Predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković izrazio je zahvalnost njemačkoj razvojnoj saradnji, tj. GIZ-u što je Komoru izabrao za glavnog partnera u implementaciji projektne komponente, odnosno prepoznao kao ključnu instituciju za podršku jačanju bh. kompanija kao pojedinačnih korisnica granta, ali i zelenih lanaca vrijednosti unutar Bosne i Hercegovine, s ciljem uvezivanja u regionalne i EU lance vrijednosti.

On je istakao da se Komora aktivno uključila u procese tranzicije bh. gospodarstva prepoznajući potencijal zelenih lanaca vrijednosti, te zajedno sa gospodarstvenicima pripremila i institucijama vlasti dostavila dokument Preporuke privatnog sektora za zelenu ekonomiju u BiH.

- Organizirali smo niz edukacija i događaja za poslovnu zajednicu i zajedno sa gospodarstvenicima definirali preporuke za organe vlasti. Dokument, u kojem su sadržane analize izazova i potencijali zelene tranzicije za MSP, naglašava nedostatak sistemskih politika i podrške, administrativne i tehničke prepreke, te potrebu za usklađivanjem zakonodavstva sa standardima EU. Također, glavne prepreke uključuju neusklađenost pravnog okvira, administrativne barijere i tehničke izazove u integraciji obnovljivih izvora energije, istakao je predsjednik VTKBiH i dodao da će opstanak bh. kompanija zavisiti od aktivnosti koje se budu radile.

Inovativni pristupi

- Gospodarstvo BiH na tržište EU izvozi preko 70 posto svojih proizvoda i ako želimo zadržati to tržište, ali i postati konkurentniji, uz to i kreirati nova radna mjesta, neophodno je postići standarde u zelenoj ekonomiji, obezbijediti povoljne kreditne linije za finansiranje, te napraviti reformu obrazovanja, odnosno obrazovanje usmjeriti na zelene tehnologije i digitalizaciju kao ključne faktore za održivi razvoj poslovnih modela, naglasio je Vuković.

Tokom konferencije učesnici su dobili i smjernice za konkretne korake koje mogu poduzeti kako bi svoje poslovanje prilagodili novim tržišnim uslovima. Diskusija je obuhvatila širok spektar tema, uključujući inovativne pristupe u poslovanju, održive prakse i strategije za smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu. Inače, ova konferencija je bila izuzetna prilika za povezivanje preduzetnika, razmjenu ideja i kreiranje novih partnerstava koja će doprinijeti zelenijoj budućnosti. Organizatori su izrazili zadovoljstvo uspjehom događaja i najavili nastavak podrške malim i srednjim preduzećima u njihovim naporima za održivim poslovanjem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik