Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović razgovarala je danas sa direktorom Generalnog direktorata Evropske komisije za susedsku politiku i pregovore o proširenju Maćejom Popovskim.
Đedović je tom prilikom istakla da je energetska bezbednost apsolutni prioritet ne samo Srbije, već celog sveta, napomenuvši da je u ovim neizvesnim vremenima, sa rastućim troškovima energije i energenata, budžetska podrška Evropske unije od velike važnosti za našu zemlju.
Upravo je zbog sigurnosti snabdevanja, ali i diverzifikacije izvora, za Srbiju od strateškog značaja gasna interkonekcija sa Bugarskom, kao i izgradnja Transbalkanskog koridora za prenos električne energije. Razmišljamo i o drugim interkonekcijama jer samo umrežen region može biti energetski bezbedan, rekla je ona.
Ministarka je naglasila da je opredeljenje Srbije da ide ka stvaranju održivog i zelenog energetskog sektora, koji će obezbediti kontinuitet snabdevanja i dostupnost energije i energenata, uz poštovanje svih standarda zaštite životne sredine.
Prema njenim rečima, Srbija kroz pristupne pregovore radi na usaglašavanju sa standardima Evropske unije u oblasti energetike, pri čemu je u toku izrada Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana i nove strategije razvoja energetike.
Ovim dokumentima će se definisati put energetske tranzicije i ciljevi u oblasti obnovljivih izvora energije i smanjenja emisije štetnih gasova, poštujući principe pravedne tranzicije, koja ima visoke investicione i socijalne troškove, poručila je ministarka.
Popovski je naglasio da je EU posvećena podršci Srbiji u suočavanju sa poremećajima na energetskim tržištima, kao i u dugoročnom poboljšanju energetske bezbednosti, uključujući i smanjenje zavisnosti od ruskih fosilnih goriva.
On je naveo da je Evropska komisija u procesu pripreme značajnog paketa podrške za energetiku Zapadnog Balkana koji će uključivati i ciljanu budžetsku podršku od 165 miliona evra Srbiji za podršku ugroženim domaćinstvima i preduzećima, i dodatnih 500 miliona evra za region za ulaganja u energetsku infrastrukturu.
Imali smo priliku da razgovaramo o svim projektima koji se realizuju uz finansijsku podršku EU energetskom sektoru, o gasnom interkonektoru Srbija–Bugarska, dogradnji Transbalkanskog elektroenergetskog koridora, kao i o povećanju mera energetske efikasnosti kroz ulaganja u rekonstrukciji javnih zgrada. Od 2000. godine EU je sa više od 830 miliona evra podržala energetski sektor u Srbiji, dodao je Popovski.
On je na sastanku, kojem je prisustvovao i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre, pozvao Ministarstvo rudarstva i energetike da koristi najnoviji izveštaj Evropske komisije o Srbiji kao smernicu za dalje reforme, istakavši važnost proaktivnog učešća naše zemlje u energetskoj platformi EU.