Da bi domaćinstvima u Srbiji priključenim na toplane počelo da se obračunava grejanje po utrošku, a ne kao do sada po kvadratu, neophodno je sprovesti akciju među stanarima zgrada i objasniti im kakve im prednosti donosi energetska efikasnost, i po pitanju toplote u stanovima, ali i računa koji će im doći da plate pošto smanje gubitak toplotne energije, zaključak je jučerašnje konferencije „Značaj energetske efikasnosti na smanjenje potrošnje električne energije”, koju je organizovao portal „Energija Balkana”.
Maja Vukadinović, pomoćnica ministarke energetike, podsetila je da je u toku javni pozivi za izbor stambenih zajednica u 15 jedinica lokalne samouprave koje će dobiti subvencije za energetsku sanaciju zgrada.
– Projekat energetske sanacije stambenih zgrada koje su priključene na sistem daljinskog grejanja i njihov prelazak na individualno grejanje po potrošnji vredan je oko 64,5 miliona evra, od čega je 50 miliona evra zajam banke, a oko 14,5 miliona evra su sredstva donacije. Očekujemo da će kroz realizaciju ovog projekta biti sanirano oko 500 zgrada, što je približno oko milion kvadratnih metara. Prioritet će imati one zgrade koje imaju najveću specifičnu potrošnju i koje bi imale mnogo veće račune u slučaju prelaska na individualno grejanje po potrošnji, što je inače zakonska obaveza u Srbiji, a bez preduzetih mera energetske sanacije – istakla je Vukadinovićeva.
Trebalo bi da ovaj projekat rezultira uštedom energije za više od 35 odsto, to jest oko 81.000 megavat-sati godišnje, kao i smanjenjem emisije štetnih gasova za oko 20.000 tona na godišnjem nivou. Kada je reč o efektu na građane, sanacijom će se uticati na smanjenje utroška energije za grejanje zimi, odnosno za hlađenje leti, kao i produženje veka trajanja objekta, ali i povećanje vrednosti nekretnine.