Investicije ključne za energetsku sigurnost Srbije

Bez autora
Apr 09 2025

Ministarka rudarstva i energetike u tehničkom mandatu u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je danas da je naša zemlja, uprkos svim izazovima sa kojima se suočila tokom energetske krize, uspela da sačuva svoju energetsku stabilnost i nastavi razvoj tog sektora u skladu sa svojim strateškim ciljevima.

Đedović Handanović je, otvarajući u Privrednoj komori Srbije radionicu „Globalna perspektiva energetskog sektoraˮ, u organizaciji Nacionalnog energetskog komiteta Srbije – WPC Energy, istakla da je Srbija odlučna u tome da nastavi sa ulaganjem u sve strateški važne projekte u energetskom sektoru.

Strateškim dokumentima, a pre svega novom Strategijom razvoja energetike, predvideli smo na koji način ćemo postići dekarbonizaciju energetskog sektora do 2050. godine, uz osiguravanje dovoljnih količina energije, očuvanje stabilnog snabdevanja i podizanje energetske sigurnosti, objasnila je ona.

Cena električne energije u Srbiji je, kako je predočila, i dalje među najnižim u Evropi, a napredak ostvaren u ovom sektoru u prethodnih nekoliko godina prepoznat je i od strane Evropske komisije i drugih međunarodnih partnera.

Trenutno radimo, kako je navela, na ažuriranju dokumenta „Polazne osnove plana razvoja energetske infrastruktureˮ, koji je Vlada usvojila pre dve godine, a kojim su neophodne investicije u narednih 10 godina procenjene na približno 14 milijardi evra.

Ministarka je naglasila da je za Srbiju diverzifikacija izvora i  pravaca snabdevanja prirodnim gasom i naftom od velikog značaja, navodeći da sa Mađarskom ove godine krećemo da gradimo novi naftovod, koji će povezati dve zemlje, ali i kojim će se Srbija povezati na naftovod Družba.

Prema njenim rečima, Srbija nastavlja da se povezuje sa susednim zemljama i kada je transport prirodnog gasa u pitanju, te će u naredne tri godine izgraditi još dva nova gasovoda, kojima ćemo se povezati sa Severnom Makedonijom i Rumunijom, uz već izgrađeni gasovod Balkanski tok, kao i interkonekciju Srbija–Bugarska, kojom smo se povezali na gasovod TANAP, odnosno Južni gasni koridor.

Na taj način dobijamo pristup različitim izvorima gasa iz TAP-a, TANAP-a, BRUA u Rumuniji, što će nam dati veću sigurnost snabdevanja, objasnila je Đedović Handanović.

Takođe, kako je istakla, energetska tranzicija pruža veće mogućnosti za unapređenje rodne ravnopravnosti u energetskom sektoru, stvarajući prilike da se više žena uključi u transformaciju energetskog sektora i prelazak na čistu energiju.

U Srbiji je energetski sektor visoko diverzifikovan kada je u pitanju rodna ravnopravnost, ocenila je ona i podvukla da su prosečne zarade u sektoru nafte i gasa dodatno povećane, iz čega se vidi da je naftni i gasni sektor perspektivan za mlade ljude.

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež naglasio je značaj digitalizacije i primene novih tehnologija u daljem razvoju privrednog i energetskog sektora, kao i značaj politika i mera koje država donosi za stvaranje povoljnog investicionog ambijenta.

Radionica „Globalna perspektiva energetskog sektoraˮ održana je u okviru sastanka Izvršnog komiteta Svetskog energetskog saveta, koji je prethodna dva dana realizovan u Beogradu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik