Izgradnja hidroelektrane "Cijevna 3" u naseljima Majevac s jedne, i Kožuhama s druge strane rijeke Bosne, čija je vrijednost oko 50 miliona evra, trebalo bi da počne 2012. godine. Do sada osim dobijenih koncesionih prava, pribavljena su i urbanistička i ekološka dozvola za izgradnju ove hidroelektrane na rijeci Bosni. Slijedi zaokruživanje finansiranja, za izgradnju koja bi trebalo da počne 2012. godine. Snaga ove hidroelektrane će biti četrnaest megavata. To je gotovo jedna desetina godišnje potrošnje na nivou "Elektro-Doboja", koji u osam opština ima oko 94.000 potrošača. Osim snabdijevanja električnom energijom, uređenje rječnih obala onemogućiće plavljenje plodnih površina, što će doprinijeti boljem razvoju poljoprivrede i očuvanju ekologije.
Izgradnja hidroelektrane "Cijevna 3" u naseljima Majevac s jedne, i Kožuhama s druge strane rijeke Bosne, čija je vrijednost oko 50 miliona evra, trebalo bi da počne 2012. godine, rekao je direktor "Elektro-Doboja" Milenko Cvijanović.
On je juče tokom sastanaka sa pomoćnikom ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubom Glamočićem i predstavnicima njemačkog Ministarstva za ekonomsku saradnju i Njemačke banke za obnovu i razvoj (KFW) rekao da je do sada osim dobijenih koncesionih prava, pribavljena i urbanistička i ekološka dozvola za izgradnju ove hidroelektrane na rijeci Bosni.
- Slijedi zaokruživanje finansiranja, za izgradnju koja bi trebalo da počne 2012. godine - rekao je Cvijanović.
On je dodao da će snaga ove hidroelektrane biti četrnaest megavata.
- To je gotovo jedna desetina godišnje potrošnje na nivou "Elektro-Doboja", koji u osam opština ima oko 94.000 potrošača. Osim snabdijevanja električnom energijom, uređenje rječnih obala onemogućiće plavljenje plodnih površina, što će doprinijeti boljem razvoju poljoprivrede i očuvanju ekologije - rekao je Cvijanović.
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Ljubo Glamočić kazao je da je za realizaciju ovog projekta 2007. godine potpisan ugovor o koncesiji, a u saradnji sa resornim njemačkim ministarstvom izrađena je projektna dokumentacija i obezbijeđena sredstava za izgradnju hidroelektrane.
- U toku su pregovori sa njemačkom Vladom i KFW bankom za izgradnju više energetskih objekata u RS, a moguća je i izrada studije za korišćenje vjetro-potencijala u Srpskoj - rekao je Glamočić i dodao da je koncesionar za ove projekte firma "Tehnoenerdži" iz Norveške.
Potencijali
Direktor KFW za BiH Gerald Kinemund rekao je da njemačka vlada ima interes da potpomaže razvoj energije iz obnovljivih izvora ne samo u BiH, nego i u cijelom svijetu.
- Obnovljiva energija i energetska efikasnost su dvije stvari koje se tiču cjelokupnog čovječanstva, a BiH u tom smislu ima izvanredne mogućnosti u poboljšanju klimatskih uslova.