Kompanije se okreću zelenoj ekonomiji

Bez autora
Mar 08 2023

Evropska unija i Savezna Republika Njemačka kontinuirano podržavaju projekte energijske efikasnosti s ciljem prelaska na održivu ekonomiju sa niskom emisijom ugljika.

Dok je energijska efikasnost već duži niz godina ključni prioritet u Evropi, prema riječima stručnjaka, u Bosni i Hercegovini je tek u posljednje vrijeme povećan interes za ulaganja u sistem uštede i smanjenje zagađenja okoline.

Utrošak energije

Energijska efikasnost je vitalni aspekt savremenog života i posljednjih godina postaje gorući problem. Može pomoći u očuvanju resursa, smanjiti emisije stakleničkih gasova i imati ekonomske koristi za pojedince i preduzeća. Primjenom energijski efikasnih praksi u svakodnevnom životu možemo značajno uticati na životnu sredinu i ekonomiju.

- Efikasnost općenito znači djelotvornost, odnosno efikasnošću mjerimo sa koliko smo sredstava i aktivnosti postigli neki rezultat i kakav je kvalitet postignutih rezultata. U kontekstu energije, mjerimo utrošak energije po jedinici proizvoda ili obavljene usluge. Što je utrošak energije po jedinici mjere manji, to smo efikasniji. Uz to, smanjujemo i emisiju zagađenja, objasnila je Sanda Midžić-Kurtagić iz CENER-a, dodajući da u odnosu na period do 2015, kada se o potrošnji energije nije naročito vodilo računa, u posljednje vrijeme industrijska poduzeća u BiH kontinuirano rade na poboljšanju energijske efikasnosti.

Za preduzeća, određene efikasne strategije uključuju nadogradnju energijski efikasne opreme, implementaciju sistema upravljanja energijom, poboljšanje izolacije zgrada, a svemu prethodi energijska revizija kompanija.

Prema Sandinim riječima, Ramex iz Kladnja je dobar primjer odgovornog preduzeća iz sektora drvne industrije, koje je napravilo analizu svih glavnih i pomoćnih proizvodnih procesa i prepoznalo područja na kojima treba intervenisati kako bi se poboljšala energijska efikasnost.

- Sva ulaganja koja su imali vremenom će se isplatiti, jer će se zbog uštede energije troškovi smanjiti. Najčešće ovakve mjere imaju povratni period investicije do tri godine, kazala je Midžić-Kurtagić.

Jasminka Hadžiabdić iz preduzeća Ramex kaže da je najteži korak za kompanije saznanje o lošim praksama koje vode gubicima toplotne i električne energije. Revizija energijske efikasnosti, kako tvrdi Hadžiabdić, važan je korak prema smanjenju potrošnje energije i uštedi novca na računima za energiju.

- Od prošle godine radimo uporedo na dugoročnim i kratkoročnim planovima. Angažovali smo konsultantsku kuću za izradu energijske revizije jer želimo da dobijemo objektivnu sliku naših najvećih gubitaka energije, kao i naših najvećih potencijala u dijelu investiranja kako bismo u budućnosti sanirali velike gubitke i stvorili preduslove za proizvodnju električne energije iz vlastitih (obnovljivih) izvora, objasnila je Hadžiabdić.

Kompanija A.D. LOGISTIC d. o. o. iz Mostara provodi energijsku reviziju u sklopu EU4BusinessRecovery projekta, koji finansira Evropska unija.

- Mišljenja sam da je izrada energijske revizije veoma bitna jer nam je krajnji cilj zelena ekonomija koja će u budućnosti biti dominantna stavka u poslovanju, te da kompanije koje ne budu okrenute njoj neće moći odgovoriti zahtjevnim tržišnim pravilima. Izradom energijskog audita dobijamo informacije koja ulaganja i promjene su potrebni kako bismo povećali energijsku efikasnost poslovnog objekta, kazao je Zlatko Katica, voditelj projekta u A.D. LOGISTIC-u.

Iz preduzeća Ramex objašnjavaju kako su odlučili krenuti malim koracima i početi sa jednostavnim i jeftinim rješenjima, a nakon toga se pripremiti za veće i kompleksnije investicije koje će donijeti dugoročnu korist.

- Prethodnih godina smo uradili neke manje projekte: postavljanje rasvjete na senzore u svim pratećim objektima, električni viljuškari (umjesto dizel-motora), zamjena sigurnosnih ventila od kompresora do mašina, dodatna izolacija toplovoda, izmjena rasvjete u proizvodnim halama, gdje smo rasvjetna tijela spustili i usmjerili prema radnim procesima, postavljanje led-rasvjete, nabavka električnog paletara i dodatna izolacija toplovoda, objasnila je Hadžiabdić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik