Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović razgovarala je danas sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju je predvodio šef Misije Donal Mekgetigen, o prevazilaženju posledica energetske krize i sprovođenju reformi u energetskom sektoru.
Đedović je istakla da je energetska kriza uticala na Srbiju da bolje sagleda slabosti i nedostatke energetskog sektora i da se suoči sa potrebom bržeg delovanja.
To se najviše odnosi na aktivnosti u kojima je u prošlosti bilo najviše odlaganja, a to su investicije u energetsku infrastrukturu i reforme energetskog sektora, koje za nas ostaju prioritet, bez obzira na borbu koju vodimo sve vreme da obezbedimo sigurnost snabdevanja, ukazala je Đedović.
Ministarka je dodala da je u toku priprema plana prioritetnih investicija u energetici, koja će se uskoro naći pred Vladom Srbije, a kroz ovaj plan ćemo definisati prioritetne projekte, neophodna ulaganja i rokove za realizaciju.
Prema njenim rečima, u pitanju je strateška prioritizacija, imajući u vidu obim i važnost projekata.
Đedović je navela da će proces reformi energetskih preduzeća, koji podrazumeva promene u načinu upravljanja, povećanje efikasnosti i bolje upravljanje rizicima, veći nadzor i kontrola, doprineti da Srbija iz krize izađe sa energetskim sektorom koji je snažan, profitabilan i otporniji na promene u globalnom okruženju.
Takođe, ministarka je naglasila da nakon perioda stabilizacije sledi proces transformacije i reformi.
Đedović je podsetila na to da su korekcije cena električne energije i gasa bile neminovne kao posledica energetske krize i zbog održivosti funkcionisanja energetskog sektora.
I u narednom periodu će za nas najvažnije biti da zaštitimo najugroženije građane, zbog čega smo i doneli novu Uredbu o energetski ugroženom kupcu. Za umanjenje računa socijalno ugroženih domaćinstava za električnu i toplotnu energiju i gas u budžetu obezbeđeno je oko četiri milijarde dinara, što je dovoljno da oko tri puta više građana ostvari pravo na olakšice i da bismo to postigli, tražili smo podršku i veću aktivnost i od lokalnih samouprava, navela je Đedović.
Mekgetigen je ocenio da Misija Međunarodnog monetarnog fonda bila uspešna, da je većina razgovora koje su vodili blisko povezana sa energetskim sektorom, koji je u fokusu za pravovremenu realizaciju preuzetih obaveza.
Misija Međunarodnog monetarnog fonda boravi u Beogradu u okviru prve revizije aktuelnog stendbaj aranžmana sa tom finansijskom institucijom, koji je odobren 22. decembra 2022. godine, navodi se u saopštenju Ministarstva rudarstva i energetike.