Ministarka rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije Dubravka Đedović izjavila je danas da je cilj izmena Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije dalje povećanje kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, a da pritom u svakom trenutku imamo sigurnost rada elektroenergetskog sistema.
Đedović je, na završnom skupu povodom inicijative „Nordijski zeleni projekat – održiva rešenja za Srbiju”, istakla da je Srbija čvrsto opredeljena za zelenu energetsku tranziciju, dodavši da svaka reforma zahteva vreme.
Naš glavni zadatak je da ne gubimo vreme, da obezbedimo finansijska sredstva i odlučno i odgovorno sprovedemo reforme uz jasan i predvidiv zakonodavni okvir, ali da nijednog trenutka ne ugrozimo stabilnost našeg elektroenergetskog sistema, već da ga učinimo održivim i snažnijim nego što je danas, naglasila je ministarka.
Ona je ukazala na to da se, uz izmene zakona i aukcije koje su u pripremi, očekuje srednjoročno povećanje kapaciteta za proizvodnju energije iz OIE gotovo tri puta.
Nakon usvajanja izmena Zakona o korišćenju OIE, plan je da u aprilu budu raspisane aukcije za približno 400 megavata iz energije vetra, a pripremamo i plan aukcija za gradnju najmanje 1.000 megavata novih kapaciteta u narednih nekoliko godina, predočila je Đedović.
Prema njenim rečima, iskustvo Norveške u energetskoj tranziciji, kao i iskustva drugih skandinavskih zemalja, veoma su značajni za Srbiju bez obzira na razlike koje postoje između naših energetskih sistema.
Ministarka je istakla da je Norveška zemlja koja je vlasnik svojih energetskih preduzeća i resursa, kojima se efikasno upravlja u korist građana i države.
To je ono čemu teži i Srbija – da imamo energetsku nezavisnost i odgovorno i efikasno upravljanje energetskim kompanijama i prirodnim resursima, uz veliku posvećenost zaštiti životne sredine, poručila je ona.
Kroz proces reformi, želimo da unapredimo efikasnost donošenja odluka u našim najvećim energetskim kompanijama, da optimizujemo procese i bolje upravljamo rizicima, da imamo jake i stručne upravljačke timove i uspostavimo jasna pravila donošenja odluka, rekla je Đedović.
Ona je podsetila na to da je u toku izrada strateških dokumenata, integrisanog nacionalnog klimatskog i energetskog plana i nove strategije razvoja energetike, koji će biti svojevrsna „mapa puta” energetske tranzicije Srbije.