Vlada Brčko distrikta BiH putem Odjeljenja za komunalne poslove privodi kraju aktivnosti na izradi nekoliko pravilnika neophodnih za potpunu primjenu usvojenog Zakona o obnovljivim izvorima energije u Distriktu.
-Ovo je vrlo kompleksna oblast u kojoj, imajući u vidu zakon koji je usvojen prije godinu dana, završavamo izradu niza pravilnika koji se tiču priključenja i puštanja u rad mini solarnih elektrana na području Distrikta. Ovo je izuzetno važno kako bi i privatni investitori mogli ući u oblast proizvodnje električne energije i vjerujem da ćemo vrlo brzo završiti izradu tih pravilnika, te i ovu oblast otvoriti za privatna investiranja – naglasio je šef Odjeljenja za komunalne poslove Vlade Distrikta Majazudin Vehabović.
Navedeno je jedan od preduslova koje Bosna i Hercegovina treba ispuniti kako bi mogla aplicirati za dobijanje namjenskih sredstava iz fondova Evropske unije. Objektivno jedan od najkomplikovanijih pravilnika je onaj koji radi JP “Komunalno Brčko”, a tiče se priključenja budućih solarnih elektrana na mrežu javnog napajanja električnom energijom.
– S obzirom da privatni investitor može imati i zemljište i novac, te izgrađenu solarnu elektranu bez priključenja na mrežu investicija nije u funkciji. Upravo zbog toga JP “Komunalno Brčko” mora biti vrlo oprezno i detaljno u izradi tog pravilnika i stoga to ide nešto sporije – rekao je Vehabović.
Vlada Distrikta i JP “Komunalno Brčko” kod izrade spomenutih pravilnika, čine pionirske korake ne samo u odnosu na BiH već i zemlje regiona.
-Ono što smo mi radili i kod izrade zakona, ali i kod pravilnika, nešto slično ne postoji u regionu – ocijenio je Vehabović, dodajući da je Zakon o korištenju obnovljivih izvora energije u Distriktu u potpunosti usklađen sa onim u zemljama Evropske unije, pa je na osnovu onoga što stoji u tom zakonu korekcije radila i Vlada Republike Srpske.
Sve rečeno je veoma važno s dva aspekta. Prvi se tiče investitora u mini slolarne elektrane koje, uz budžetske podsticaje, višak energije mogu staviti na raspolaganje JP “Komunalno Brčko” i s druge strane, omogućavaju se benefiti i za građane koji postavljanjem solarnih panela višak dobijene električne energije mogu deponovati u javni sistem.
-Domaćinstva kroz instaliranje solarnih panela mogu osigurati vlastitu proizvodnju električne energije od 4-5 kilovata, time osiguravajući i mali višak u proizvodnji, koji mogu deponovati kod JP “Komunalno Brčko”, kako bi eventualno u slučaju manjeg broja sunčanih dana mogli koristiti.
U ovom smislu vidim i značajnu šansu za domaćinstva, kao potrošače, koju će vjerujem maksimalno iskoristiti – zaključio je Vehabović.