Za pet godina u svetu će biti duplirani kapaciteti obnovljive energije.
Iz Vlade poručuju da je i Srbija na zelenom putu i ove godine biće završeni propisi koji će omogućiti veća ulaganja. To je šansa i za žensko preduzetništvo. U Beogradu se održava konferencija pod nazivom "Zelena energija je ženskog roda" u organizaciji Udruženja obnovljivih izvora energije Srbije. Direktorka Udruženja Danijela Isailović kaže za RTS da je cilj projekta da pokaže da poslovi, naročito visoki položaji, u sektoru zelene energije nisu rezervisani samo za muškarce.
Konferencija je deo projekta "Put do većeg učešća žena u sektoru obnovljivih izvora energije", a organizuje je Udruženje za obnovljive izvore energije Srbije u podršku ambasade Kanade.
Direktorka Udruženja za obnovljive izvore energije Srbije Danijela Isailović rekla je za RTS da je cilj projekta da pokaže da poslovi, naročito visoki položaji, u sektoru zelene energije nisu rezervisani samo za muškarce.
"Mi želimo da pokažemo da žene mogu da budu i direktorke i menadžerke i rukovodioci solarnih elektrana, vetroparkova i hidroelektrana, a da takođe mogu biti i vlasnice kompanija. Da podstaknemo mlade devojke da se prilikom odabira obrazovanja usmere ka tehničkim fakultetima ili nekim drugim obrazovnim profilima kako bi jednoga dana radile u sektoru obnovljive energije", navela je Isailovićeva.
Dodala je da je istraživanje koje su sproveli pokazalo da svaka peta žena veruje da može biti lider energetske tranzicije i ocenila da to nije dobar podatak.
"Dobro je da žene veruju u zelenu energiju da je to nešto dobro i takođe ono što su prepoznale kao najveći problem je aerozagađenje. Tako da svi moramo na tome više da radimo", istakla je Danijela Isailović.
Navela je da je u Srbiji izgrađeno 398 megavata vetroelektrana, od čega su 312 megavata izgradili članovi Udruženja za obnovljive izvore energije Srbije i u to investirali više od 700 miliona evra.
"To je sve izgrađeno u periodu od 2016. do 2019. godine. Sada imamo jedno zatišje koje je prouzrokovalo nefunkcionisanje odnosno nedostatak implementacije Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije. Imamo dva vetroparka u izgradnji – vetroelektrana 'Krivača', jednog privatnog investitora i vetropark 'Kostolac' našeg EPS-a", rekla je Isailovićeva.
Kako je navela, u razvoju su projekti iz energije vetra i energije sunca koji će doneti 17.000 gigavata za priključenje na mrežu.
"I to je dakle, jedan podatak koji nije dobar, jer smo došli u situaciju da imamo previše zahteva za priključenje, a to je preveliko opterećenje za našu mrežu. Dakle, država će morati da nađe mehanizam i da selektuje da napravi filter kako bi ostali projekti koji su zaista dobri i koji će se zaista i realizovati i doneti Srbiji više zelene energije", navela je Isailovićeva za RTS.