Država dala 300 milijardi za ideje

Bez autora
Aug 09 2011

Vlada Srbije veoma je izdašna u dodeljivanju državne pomoći kroz kredite i subvencije, za razne projekte - od kulture do građevinarstva. Ukupni budžeti namenjeni za ove poslove svake godine sve su veći, a spisak korisnika sve duži. Za šest godina, od 2004. do 2009. godine, državne jasle pomogle su brojne institucije, firme i pojedince čak sa 300 milijardi dinara. Računica za 2010. godinu još nije gotova, ali je izvesno da će nadmašiti iznos dodeljene pomoći iz 2009, koja je dostigla skoro 68 milijardi dinara, odnosno 721 milion evra. Država rado pomaže nova zapošljavanja, razne razvojne projekte, izgradnju stanova, učešće naših kompanija na međunarodnim sajmovima, ali i arheološka iskopavanja, snimanje TV priloga, dokumentarnih i igranih serija i filmova. Tako je od početka ove godine, na ukupno 17 sednica, Komisija za kontrolu državne pomoći, između ostalog, donela rešenja o dodeli pomoći za oko 70 korisnika.

Država dala 300 milijardi za idejeVlada Srbije veoma je izdašna u dodeljivanju državne pomoći kroz kredite i subvencije, za razne projekte - od kulture do građevinarstva.

Ukupni budžeti namenjeni za ove poslove svake godine sve su veći, a spisak korisnika sve duži.

Za šest godina, od 2004. do 2009. godine, državne jasle pomogle su brojne institucije, firme i pojedince čak sa 300 milijardi dinara! Računica za 2010. godinu još nije gotova, ali je izvesno da će nadmašiti iznos dodeljene pomoći iz 2009, koja je dostigla skoro 68 milijardi dinara, odnosno 721 milion evra!

Država rado pomaže nova zapošljavanja, razne razvojne projekte, izgradnju stanova, učešće naših kompanija na međunarodnim sajmovima, ali i arheološka iskopavanja, snimanje TV priloga, dokumentarnih i igranih serija i filmova. Tako je od početka ove godine, na ukupno 17 sednica, Komisija za kontrolu državne pomoći, između ostalog, donela rešenja o dodeli pomoći za oko 70 korisnika.

Najveći pomagači su vojvođanska vlada, ministarstva ekonomije i životne sredine, grad Beograd, Nacionalna služba za zapošljavanja, Agencija za strana ulaganja...

Na primer, država je tokom 2010. i 2011. sa po milion dinara finansirala kupovinu autobusa za mađarsko pozorište u Novom Sadu i za štampanje knjige ”Enciklopedija Vojvodine”. Po tri miliona dato je za snimanje filmova ”Kao rani mraz”, ”Ustanička ulica” i ”Beli lavovi”. Serija ”Sva ta ravnica” dobila je pet miliona dinara. Jačanje preduzetništva na KiM pogurano je sa 70 miliona dinara.

Država je preko Ministarstva životne sredine sa milijardu dinara pomogla finansiranje stambene izgradnje, značajna sredstva izdvojena su i za program zapošljavanja Ministarstva ekonomije ”Prva šansa”.

Na spisku onih koji su dobili pomoć su i medijske kuće ”Dnevnik” (60 miliona dinara) i TV B92 - tri miliona dinara za 10 priloga serijala ”Formula nade - zeleni prsten”.

Predsednik Komisije za kontrolu državne pomoći i pomoćnik ministra finansija Inge Šuput-Đurić objašnjava za ”Novosti” da postoje jasno utvrđena pravila po kojima se konkuriše i dodeljuju ova državna sredstva:

- Sva rešenja dostupna su javnosti, transparentni su i davaoci i korisnici pomoći i redovno se vrši kontrola trošenja dodeljenog novca. Uskoro ćemo usvojiti i izveštaj o pomoći dodeljenoj tokom prethodne godine i proslediti ga Vladi na informisanje - objašnjava Šuput-Đurić. Inače, svi koji su dobili novac moraju da dostave projekte i tačnu računicu gde je svaki dinar otišao.

Zamerke iz Brisela

U izveŠtajima Evropske komisije o napretku Srbije na putu ka EU često se pominjalo da se ne radi dovoljno na kontroli trošenja državne pomoći. U istraživanju Centra za novu politiku o reformi ove oblasti, upozorava se da je propis o kontorli državne pomoći usvojen u julu 2009., a Komisija, koja treba da pazi gde pare idu, osnovana je tek u martu 2010.

- Potrebno je izmeniti veliki broj zakona i podzakonskih akata, povećati broj zaposlenih u Komisiji, i obezbediti njenu veću nezavisnost u odnosu na Ministarstvo finansija - čuli smo od Nikole Jovanovića, iz Centra za novu politiku.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik