Grupa EIB-a u Hrvatsku je u 2024. uložila 1,24 milijarde eura

Bez autora
Mar 18 2025

Nova sredstva koja je Grupa Europske investicijske banke (Grupa EIB-a) lani odobrila Hrvatskoj gotovo su se utrostručila dosegavši rekordnih 1,24 milijarde eura, pri čemu je potpora većinom bila okrenuta ozelenjivanju prometa, gradova i poduzeća.

Ukupna izdvajanja u 2024. obuhvaćala su 937 milijuna eura koliko je odobrio EIB i 303,2 milijuna eura koliko je pristiglo iz Europskog investicijskog fonda (EIF-a), čije je težište na malim i srednjim poduzećima (MSP-ovima) te srednje kapitaliziranim tvrtkama s prostora Europe.

Sredstva koja je Grupa EIB-a lani odobrila Hrvatskoj iznosila su 1,4 % njezina bruto domaćeg proizvoda (BDP-a), od čega je trećina izdvojena za potporu hrvatskim MSP-ovima i srednje kapitaliziranim poduzećima posredstvom domaćih banaka. Razina potpore porasla je za 167 % u odnosu na 464 milijuna eura koliko je odobreno 2023.

Među prošlogodišnjim zajmovima EIB-a, najveći se odnosio na financiranje u iznosu od 400 milijuna eura koliko je odobreno hrvatskoj Vladi radi modernizacije i proširenja željezničke infrastrukture i usluga u svim dijelovima zemlje, što je tek dio 900 milijuna eura vrijednog ugovora koji predstavlja dosad najveći financijski posao EIB-a u Hrvatskoj. Među ostale ključne inicijative ubrajaju se EIB-ovi zajmovi u iznosu od 207 milijuna eura koliko je odobreno Gradu Zagrebu radi promicanja obnovljivih izvora energije, 200 milijuna eura koliko je Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) dobila radi širenja zelenog i inog financiranja cijelog niza poduzeća te 30 milijuna eura koliko je odobreno radi povećanja proizvodnje energije iz obnovljivih izvora u sklopu projekta Kiepach / Go Green, koji provodi HEP.

„Rekordna ulaganja koja smo u Hrvatskoj izvršili tijekom 2024. svjedoče o našoj nepokolebljivoj predanosti njezinu održivom rastu”, izjavila je potpredsjednica EIB-a Teresa Czerwińska. „Intenziviramo svoj rad, poduzećima na raspolaganje stavljamo nova sredstva, moderniziramo ključnu infrastrukturu i promičemo inovacije. U tijesnoj suradnji s državnim i lokalnim vlastima, baš kao i s partnerima iz privatnog sektora, pridonosimo izgradnji zelenije, konkurentnije i otpornije Hrvatske.”

Zahvaljujući lanjskim ostvarenjima, ukupna sredstva koja je Grupa EIB-a u proteklih pet godina odobrila Hrvatskoj dosežu gotovo 3,1 milijardu eura. Računajući od 2020., godišnji prosjek tih izdvajanja iznosi 613 milijuna eura.

Zeleni pomaci, socijalna podrška i financiranje tvrtki

Grupa EIB-a lani je za projekte kojima se u Hrvatskoj promiču djelovanje u području klime i okolišna održivost odobrila potporu vrijednu ukupno 721 milijun eura.

Zajam u iznosu od 400 milijuna eura odobren je hrvatskoj Vladi radi poboljšanja putovanja željeznicom za 22 milijuna korisnika godišnje, ubrzanja regionalnog razvoja, poticanja na odmak od cestovnog prijevoza i smanjivanja emisija koje izazivaju klimatske promjene.

U 207 milijuna eura vrijednom zajmu u korist Grada Zagreba ogleda se podrška koju Grupa EIB-a pruža hrvatskim gradovima u promicanju čišće energije, gradske mobilnosti te ključne kulturne i socijalne infrastrukture poput škola, vrtića i priuštivog stanovanja. To financiranje gradovima pomaže i u bržem iskorištavanju bespovratnih sredstava Europske unije.

Kao odgovor na sve veću potrebu za priuštivim stambenim prostorom, EIB se lani obvezao i na pružanje savjetodavnih usluga za potrebe pet velikih hrvatskih gradova: Zagreba, Splita, Rijeke, Osijeka i Varaždina. Cilj je pružiti im pomoć u širenju socijalnog stanovanja i promicanju uključivog urbanog razvoja.

Kad je riječ o financiranju tvrtki, zajam HBOR-u u iznosu od 200 milijuna eura dio je izdvajanja vrijednog 500 milijuna eura koliko je odobreno radi pomoći hrvatskim poduzećima u smanjivanju njihova ugljičnog otiska i povećanju održivosti. HBOR-u i drugim ključnim financijskim institucijama u Hrvatskoj EIB isto tako pruža savjete o jačanju njihovih kapaciteta za zeleno financiranje.

EIF je udružio snage s EIB-om kako bi Privrednoj banci Zagreb i Erste banci ponudio 169 milijuna odnosno 160 milijuna eura za širenje financiranja u korist poduzeća. EIF je dodatno ojačao hrvatski inovacijski ekosustav svojim ulaganjima u fondove rizičnog kapitala posredstvom Hrvatske inicijative za Venture Capital 2 i Hrvatskog programa ulaganja u rast II, što je donijelo korist stotinama start-up tvrtki i brzorastućih poduzeća. Među EIF-ova ulaganja u domaće fondove rizičnog kapitala ubraja se i jedno od njegovih prvih izdvajanja za neki infrastrukturni fond sa sjedištem na prostoru srednje i istočne Europe, a tu je i 40 milijuna eura koliko je uložio u Vesna Deep Tech Venture Fund, prvi hrvatski fond okrenut prijenosu tehnologija, koji ujedno predstavlja i prekograničnu inicijativu pokrenutu sa Slovenijom radi promicanja inovacija i suradnje akademskih i poslovnih krugova. Sveukupno gledano, EIF je u Hrvatskoj zabilježio rekordnu godinu kad su posrijedi ulaganja u fondove kojima upravljaju domaći timovi, a koji sada pokrivaju cijeli niz strateških područja počevši od rizičnog kapitala za tvrtke u ranoj fazi razvoja, preko prijenosa tehnologija, pa sve do ulaganja u rast, ulaganja s društvenim utjecajem te ulaganja u infrastrukturne projekte.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik