Srbija ima enormne potencijale u poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambenoj industriji, a da bi oni u potpunosti bili iskorišćeni neophodne su značajnije investicije u taj sektor. Podsektori u kojima se u narednom periodu očekuju značajne investicije su proizvodnja voća, povrća, mesa, mleka, žitarica, pića, pečurki, začina, pekarska i konditorska industrija, skladištenje i preradni kapaciteti. Srbija je jedna od najznačajnijih zemalja u regionu jugoistočne Evrope, kada je reč o prehrambenoj industriji. Prehrambena industrija spada među najvažnije industrijske sektore srpske privrede, a ona trenutno prolazi kroz fazu modernizacije u susret otvaranju EU tržišta koje će značiti i veću konkurentnost. Neophodno je ukrupnjavanje proizvodnje, podizanje produktivnosti i unapređenje kvaliteta proizvoda, kao i uspostavljanje vodećih lokalnih "premijum" brendova koji će biti konkurentni sa stranim brendovima.
Srbija ima enormne potencijale u poljoprivrednoj proizvodnji i prehrambenoj industriji, a da bi oni u potpunosti bili iskorišćeni neophodne su značajnije investicije u taj sektor, rečeno je danas na konferenciji "Investicije i finansiranje u prehrambenoj industriji u Srbiji".
Kako je istaknuto, podsektori u kojima se u narednom periodu očekuju značajne investicije su proizvodnja voća, povrća, mesa, mleka, žitarica, pića, pečurki, začina, pekarska i konditorska industrija, skladištenje i preradni kapaciteti...
"Srbija je, po našem mišljenju, jedna od najznačajnijih zemalja u regionu jugoistočne Evrope, kada je reč o prehrambenoj industriji", kazao je Franc Jozef Flosbah, direktor Nemačkog društva za investicije i razvoj (DEG) za Evropu, Bliski Istok i centralnu Aziju.
Flosbah je naglasio da prehrambena industrija spada među najvažnije industrijske sektore srpske privrede, dodajući da ona trenutno prolazi kroz fazu modernizacije u susret otvaranju EU tržišta koje će značiti i veću konkurentnost.
On je istakao da je neophodno ukrupnjavanje proizvodnje, podizanje produktivnosti i unapređenje kvaliteta proizvoda, kao i uspostavljanje vodećih lokalnih "premijum" brendova koji će biti konkurentni sa stranim brendovima.
Pomoćnik ministra poljoprivrede i trgovine Miloš Milovanović rekao je da su investicije "večita tema" u srpskoj poljoprivredi, naglašavajući da savremene, izvozno orijentisane i funkcionalne poljoprivrede nema bez adekvatnog tržista finansija u toj oblasti.
"Finansijsko tržište u našoj zemlji beleži u ovoj oblasti veliki korak napred, počevši od 2004. godine kada je Ministarstvo poljoprivrede po prvi put započelo zajedničku šemu finansiranja poljoprivrede u saradnji sa komercijalnim bankama", rekao je on, ističući da je to i sada moćan generator plasmana preko potrebnih sredstava.
Direktor Delegacije nemačke privrede u Srbiji Majkl Šmit kazao je da je Srbija malo tržište, posebno kada se posmatra izolovano, ali ga njegova blizina i veliki potencijali čine atraktivnim za nemačke investitore.
Na skupu se moglo čuti da Srbija raspolaže sa najviše obradivih površina u regionu - više od pet miliona hektara, a ima i komparativne prednosti koje se odnose na dobru klimu i kvalitet zemljišta.
Međutim, prosečna veličina zemljišnog poseda u Srbiji iznosi svega oko tri hektara, poljoprivredna gazdinstva prosečno imaju dve do tri krave, troškovi za logistiku i proizvodnju nisu konkurentni, a u tom sektoru dominiraju mala i srednja preduzeća sa malom produkcijom.
Organizator skupa je Nemačko društvo za investicije i razvoj (DEG), članica bankarske grupe KfW, zajedno sa Komercijalnom, Unikredit (Unicredit), Rajfajzen (Raiffeisen) i Folksbankom (Volksbank).