Šanse za ulaganja u Srbiju postoje u turizmu i javno - privatnom partnerstvu. U Srbiji se nalazi 1.380 firmi iz Slovenije koje zapošljavaju oko 25.000 radnika. Privrednici Slovenije pozvani su da ulažu u Srbiju, a posebno u turizam i javno - privatna partnerstva, u oblastima infrastrukture, ekologije i zdravstva. Postoji velika šansa da slovenački i srpski privrednici zajednički nastupaju na trećim tržištima. Kriza nije zaobišla Sloveniju, a glavni "motor" u Sloveniji je privreda koja proizvodi za izvoz, jer se izvozi čak 70 odsto proizvodnje. Agrarni budžet u Sloveniji iznosi pet odsto ukupnog budžeta, što je oko 400 miliona evra.
Šanse za ulaganja u Srbiju postoje u turizmu i javno - privatnom partnerstvu, rečeno je danas u Beogradu na sastanku delegacija Državnog zbora Slovenije, koju je predvodio predsednik Odbora za privredu Matjaž Han i Privredne komore Srbije.
U Srbiji se nalazi 1.380 firmi iz Slovenije koje zapošljavaju oko 25.000 radnika, saopšteno je iz komore.
Srpske predstavnike je predvodila potpredsednica PKS Vidosava Džagić, a predsednik Odbora za trgovinu i turizam Skupštine Srbije Dejan Nikolić govorio je o privrednoj saradnji sa Slovenijom.
Džagićeva je pozvala privrednike Slovenije da ulažu u Srbiju, a posebno u turizam i javno - privatna partnerstva, u oblastima infrastrukture, ekologije i zdravstva.
Ona je govorila i o akcijama PKS za rešavanje privrednih problema, predlozima za bržu naplatu dugovanja i potrebi da Srbija ima sopstvenu razvojnu banku. Potpredsednica PKS je ukazala i na šansu da slovenački i srpski privrednici zajednički nastupaju na trećim tržištima.
Delegacija iz Slovenije je ukazala da kriza nije zaobišla ni tu zemlju i da je glavni "motor" u Sloveniji privreda koja proizvodi za izvoz, jer se izvozi čak 70 odsto proizvodnje.
Han je prisutne upoznao sa razvojem banjskog turizma u Sloveniji ukazavši na razvoj zdravstvenog turizma, uz naglasak da će Sloveniji nedostajati lekara.
Član Odbora za privredu i predsednik Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i prehranu Slovenije Franc Bogovič je istakao da agrarni budžet u Sloveniji iznosi pet odsto ukupnog budžeta, što je oko 400 miliona evra.
On je naglasio da se svaki hektar obradivih površina stimuliše sa 300 evra. Član Odbora za privredu Republike Slovenije Mirko Brulc je kazao da u Sloveniji trenunto ima oko 880.000 zaposlenih i 550.000 penzionera i da Sloveniju uskoro očekuju reforme javnog sektora i penzionog sistema.
Potpredsednca PKS Vidosava Džagić je ukazala da su problemi privrede dve zemlje gotovo identični i da je kriza usporila razvoj i saradnju u regionu.
Robna razmena dve zemlje, istakla je Džagićeva, iznosiće oko 1,1 milijardu dolara, što će se približiti visini razmene koja je bila pre dolaska krize.
Govoreći o stranim direktnim investicijama u Srbiji, ona je naglasila da je Slovenija u prošloj godini po visini ulaganja u Srbiju bila treća zemlja.
U periodu od 2001. do 2010. godine Slovenija je, prema njenim rečima, u Srbiju uložila oko 770 miliona dolara i po tome zauzima šesto ili sedmo mesto.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju PKS Milan Prostran je naglasio da agrarni budžet u Srbiji iznosi tek 2,6 odsto ukupnog budžeta, što je znatno manje nego u Sloveniji.
On je naglasio da je baš predlog iz PKS bio da i u Srbiji to bude pet odsto.Slovenija ima duplo veći budžet, a Srbija ima 10 puta veće obradive površine.
U razgovorima je bilo reči i o tome da se pojednostavi carinska procedura kako bi se ubrzao protok roba između dve zemlje, navedeno je u saopštenju.