Otvaranje Kine posle kovid krize je aktuelizovalo projekat izgradnje industrijskog parka u Borči, koji je zbog pandemije zaustavljen.
Srbija će, kako je juče najavio Siniša Mali, ministar finansija, uskoro početi da gradi infrastrukturu neophodnu za industrijski park nadomak Pupinovog mosta, u kome bi trebalo da bude otvoreno oko 20.000 radnih mesta.
Pozivi investitorima su već upućeni, rekao je Mali na RTS-u. Pre dva dana ministar finansija imao je sastanak sa predstavnicima kineske kompanije CRBC, koja će graditi ovaj park i koja je u Srbiji poznata po izgradnji mosta između Zemuna i Borče, nekoliko deonica auto-puta „Miloš Veliki”, Fruškogorskog koridora i pruge Beograd–Budimpešta. „Reč je o stotinama hektara. Zbog korone poslednje dve-tri godine to je bilo po strani, ali pošto se Kina sada otvara i taj projekat želim da vratim”, objasnio je Mali.
Prema prostornom planu područja posebne namene srpsko-kineski industrijski park „Mihajlo Pupin” nalazi se u severozapadnom delu Beograda na levoj obali Dunava, na području opštine Palilula. Kompleks je u neposrednoj blizini mosta koji povezuje Zemun i Borču i prostore se na oko 480 hektara.
Park će imati tri zone – komercijalni centar, industrijski park i park visokih tehnologija. Predviđeno je da komercijalni centar bude multifunkcionalan kompleks u okviru koga će se naći berza za razmenu robe, logistički i skladišni centri, restorani i trgovinski centar.U industrijskom parku, koji zauzima najveću površinu, planirana je izgradnja industrijskih postrojenja, skladišta, poslovnih i stambenih zgrada za zaposlene. Predviđena je i proizvodnja hemijskih i farmaceutskih proizvoda, komponenti za automobile (rezervni delovi, elektrooprema, baterije) i izrada opreme za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.
Park visokih tehnologija smešten je u centralnom delu kompleksa. U okviru njega je predviđena izgradnja poslovnih zgrada namenjenih za razvoj visokih tehnologija. Ovaj park bi trebalo da otvori vrata domaćim i stranim stručnjacima iz industrije informativno-komunikacionih tehnologija, kao i startap inovacionim kompanijama.
S obzirom na to da je reč o projektu velikih razmera očekivano je da će realizacija srpsko-kineskog industrijskog parka trajati dugo. Prema planovima, predviđeno je da će se celokupna izgradnja završiti u roku od 19 godina.
Ovaj park trebalo bi da bude sagrađen po ugledu na kineski industrijski park u Sudžou, koji se nalazi u blizini Šangaja i koji je Svetska banka svojevremeno ocenila kao jedan od tri najuspešnija u svetu i kao najnapredniji u Kini. Industrijski park koristi čiste tehnologije, jer je usredsređen na klaud-tehnologiju, biomedicinu, nanotehnologiju i veštačku inteligenciju.
Šta ovaj park znači za Kinu, a šta srpski industrijski park može značiti za Srbiju, možda najbolje pokazuje podatak da je, procentualno, grad Sudžou 2017. godine imao veći privredni rast od kineske države.