Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Vuk Jeremić izjavio je u Pekingu da je Vlada Kine spremna da pruži punu podršku kompanijama iz te zemlje da investiraju u Srbiji, posebno u oblasti energetike i visokih tehnologija. Kineska strana potvrdila je dogovor o prvoj fazi obnove Termoelektrane “Kostolac”, kao i da je iskazala spremnost za realizaciju druge, mnogo veće faze, u skladu sa mogućnostima Srbije. Na sastanku sa kineskim predstavnicima bilo je reči i o nekoliko konkretnih projekata i investicija u oblasti energetike - reverzibilnim hidroelektranama "Bistrica" i "Đerdap 3", kao i novom bloku Termoelektrane "Nikola Tesla". Postoji mogućnost da u vrlo kratkom periodu dođe do transfera kineske tehnologije u ta postrojenja i ulaska kompanija iz Kine u njihovu vlasničku strukturu. Takođe, ministar je saopštio da je razgovarano i o početku proizvodnje visoke tehnologije u oblasti telekomunikacija i solarne energije, a to bi bio prvi veliki projekat investiranja u visoku tehnologiju u Srbiji, koja bi iz naše zemlje mogla da se izvozi u sve zemlje regiona i Evrope.
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Vuk Jeremić izjavio je u Pekingu da je Vlada Kine spremna da pruži punu podršku kompanijama iz te zemlje da investiraju u Srbiji, posebno u oblasti energetike i visokih tehnologija.
Kineska strana potvrdila je dogovor o prvoj fazi obnove Termoelektrane “Kostolac”, kao i da je iskazala spremnost za realizaciju druge, mnogo veće faze, u skladu sa mogućnostima Srbije.
Na sastanku sa kineskim predstavnicima bilo je reči i o nekoliko konkretnih projekata i investicija u oblasti energetike - reverzibilnim hidroelektranama "Bistrica" i "Đerdap 3", kao i novom bloku Termoelektrane "Nikola Tesla". Postoji mogućnost da u vrlo kratkom periodu dođe do transfera kineske tehnologije u ta postrojenja i ulaska kompanija iz Kine u njihovu vlasničku strukturu.
Takođe, ministar je saopštio da je razgovarano i o početku proizvodnje visoke tehnologije u oblasti telekomunikacija i solarne energije, a to bi bio prvi veliki projekat investiranja u visoku tehnologiju u Srbiji, koja bi iz naše zemlje mogla da se izvozi u sve zemlje regiona i Evrope.
Prema njegovim rečima, kineska strana je izrazila i veliku zainteresovanost za rudnike i rudna bogatstva u Srbiji, kao i za transfer tehnologije, koji bi omogućio da se iz domaćih rudnika vadi veća količina rude nego sada.
Za tekstilnu industriju je jedna velika kineska firma izrazila spremnost da u Srbiju prebaci svoju proizvodnju za evropsko tržište, a dogovor o tome mogao bi da bude postignut već u narednih nekoliko nedelja.
Kina je jedna od retkih država koja u aktuelnim uslovima ekonomske krize ima kapacitet da izdvoji značajnu količinu novca za finansiranje projekata.