Konkretna i jasna rešenja u postupcima javnih nabavki

Bez autora
Oct 13 2011

Ponuđаči u jаvnim nаbаvkаmа koji teže pozitivnim promenаmа nа tržištu jаvnih nаbаvki, osnovali su u decembru prošle godine prvo nevlаdino i neprofitno udruženje - "Ponuđаči Srbije". Udruženje zagovara uvođenje tržišne i fer konkurencije, u postupcimа jаvnih nаbаvki, zаsnovаno nа zаpаdno-evropskom sistemu vrednosti. Sa predsednicom Udruženja u Kragujevcu, Jasminom Marković, razgovarali smo o ciljevima Udruženja, uslugama koje pruža i promenama za koje se zalaže u postupcima javnih nabavki. Koji je doprinos Udruženje ostvarilo na polju javnih nabavki? Udruženje je pospešilo veće poštovanje svih propisa vezanih za javne nabavke. Omogućilo je da sektor javnih nabavki više ne bude nedodirljiv, izradilo je predlog za izmenu Zakona o javnim nabavkama, osnovalo časopis FER PLEJ, i poslalo brojne dopise i izvršilo brojne pritiske na naručioce koji su imali nedostatke u radu na štetu ponuđača i javnog interesa. S obzirom da smo jedino Udruženje koje štiti interese ponuđača, nekada borba za poštovanje propisa i za zaštitu interesa ponuđača, ume da bude veoma teška. Međutim, na pomen Udruženja naručioci već sada deluju sa poštovanjem, i u tome je upravo najveći doprinos Udruženja, što je omogućilo da se glas ponuđača čuje i poštuje.

Konkretna i jasna rešenja u postupcima javnih nabavkiPonuđаči u jаvnim nаbаvkаmа koji teže pozitivnim promenаmа nа tržištu jаvnih nаbаvki, osnovali su u decembru prošle godine prvo nevlаdino i neprofitno udruženje - "Ponuđаči Srbije". Udruženje zagovara uvođenje tržišne i fer konkurencije, u postupcimа jаvnih nаbаvki, zаsnovаno nа zаpаdno-evropskom sistemu vrednosti.

Sa predsednicom Udruženja u Kragujevcu, Jasminom Marković, razgovarali smo o ciljevima Udruženja, uslugama koje pruža i promenama za koje se zalaže u postupcima javnih nabavki.

Koji je doprinos Udruženje ostvarilo na polju javnih nabavki?

Udruženje je pospešilo veće poštovanje svih propisa vezanih za javne nabavke. Omogućilo je da sektor javnih nabavki više ne bude nedodirljiv, izradilo je predlog za izmenu Zakona o javnim nabavkama, osnovalo časopis FER PLEJ, i poslalo brojne dopise i izvršilo brojne pritiske na naručioce koji su imali nedostatke u radu na štetu ponuđača i javnog interesa. S obzirom da smo jedino Udruženje koje štiti interese ponuđača, nekada borba za poštovanje propisa i za zaštitu interesa ponuđača, ume da bude veoma teška. Međutim, na pomen Udruženja naručioci već sada deluju sa poštovanjem, i u tome je upravo najveći doprinos Udruženja, što je omogućilo da se glas ponuđača čuje i poštuje.

Znamo da ima mnogo propisa koji treba da budu izmenjeni, ali koji su prioritet?

Svakako da je najurgentnija izmena Zakona o javnim nabavkama. On je temelj ovoga sistema, i nažalost moram Vam reći da je ovaj temelj ima mnogo nedostataka, koje treba ispraviti i doraditi. U zakonu postoje brojni članovi koji se mogu označiti kao koruptivni, brojne nejasnoće i određeni broj praznina, a jedna od najvećih zamerki vezana je za kaznene odredbe u zakonu. Na osnovu ovog “temelja” izgrađen je sistem koji se sastoji od brojnih podzakonskih akata koji takođe imaju nedostatke, te treba pristupiti i njihovim promenama, nakon promene zakona.

U kojoj meri će izmena Zakona o javnim nabavkama pospešiti položaj ponuđača?

Izmena Zakona će omogućiti veću javnost i kontrolu postupka javne nabavke, kao i povećanu kaznenu odgovornost onih koji se ponašaju u suprotnostima sa odredbama zakona. Biće izbačeni koruptivni članovi, pregovarački postupak se više neće zloupotrebljavati, a restriktivni postupak biće pojednostavljen. Izmenjenim zakonom ponuđači će takođe lakše ostvarivati svoja prava, koja su im zagarantovana istim, budući da su do sada često bila samo mrtva slova na papiru.

Kako biste Vi ocenili stepen korupcije u javnim nabavkama?

Stepen korupcije će moći da se meri kada se za to budu stekli uslovi, a to će se desiti kada naručioci i ponuđači budu spremni da to iznesu u javnost. Da bi se to desilo neophodno je osnovati zajednički front svih činilaca u društvu iz vladinog i nevladinog sektora i upotrebiti brza i efektna sredstva. Neka od njih su po nama krivičnopravna odgovornost službenika za javne nabavke (prekršajnopravna ne daje rezultate jer se naručioci vode mišlju da kazne koje plaćaju po osnovu prekršajnopravne odgovornosti iz budžeta izlaze i u budžet se vraćaju), veća zaštita onih koji prijave korupciji ponuđača i službenika koji rade kod naručioca, bilo da se radi o službenicima za javne nabavke ili drugim zaposlenim licima. Udruženje kao predstavnik nevladinog sektora je svakako deo tog opšteg fronta za otkanjanje nepravilnosti u postupcima javnih nabavki i zaštite i javnog interesa ponuđača. Ova tema biće detaljno obrađena na narednom seminaru Udruženja.
              
Koja su najrizičnija korupcijska mesta u postupcima javnih nabavki?

Nepravilnosti i neregularnosti na tenderima nastaju zato što Zakon o javnim nabavkama ima mnoge praznine koje to dozvoljavaju, pa je potrebna dorada. Nemojte me pogrešno shvatiti, Zakon je u globalu dobar, ali postoje stvari koje treba hitno promeniti ili primeniti na pravi način. Takođe, trebalo bi raditi na obuci službenika za javne nabavke, da bi se postupak javne nabavke sprovodio po zakonu, neophodno je da upravo ljudi koji su zaduženi za javne nabavke odlično vladaju tom materijom, teorijski i praktično, uliti im samopouzdanje da bez staha primene naučeno u praksi.

Najavljen je nacrt strategije javnih nabavki u okviru koga se spominju i elektronske javne nabavke, a na sednici Udruženja se čulo da to u Srbiji ne može da zaživi. Zašto je to tako?

Tako je iz razloga što kod nas još uvek ne postoje valjani tehnički preduslovi da se postupak javne nabavke sprovede elektronskim putem. Ukoliko bi se to ipak desilo, a da tehnički preduslovi ne budu ispunjeni, stvorio bi se prostor za još veću manipulaciju i zloupotrebu. Udruženje nije protiv elektronskih javnih nabavki, samo misli da za to još uvek nije pravo vreme.

Koji je plan akcije Udruženja kako bi se poboljšao položaj članova, odnosno ponuđača u Srbiji?

Prvo što treba uraditi je izmena postojećeg Zakona o javnim nabavkama. Udruženje će se, u saradnji sa ostalim relevantnim faktorima u javnim nabavkama, potruditi da postojeći zakon ne doživi samo neznatne promene. Veće prisustvo u medijima kao i omasovljenje članstva je takođe među našim planovima, pojačana edukacija pre svega ponuđača pa potom i naručioca na našim seminarima i svakodnevna reakcija na bilo koju nepravilnost uočenu u postupku javne nabavke i saradnja sa naručiocima kako bi se ta nepravilnost otklonila.

Najavljena je saradnja Udruženja sa Privrednom komorom Srbije i Inženjerskom komorom Srbije. Da li smatrate da će se tako čuti glas Udruženja i da će se uzeti u razmatranje predlozi Udruženja za izmenu Zakona o javnim nabavkama?

Svakako. Navedene komore su jedni od činioca koji treba da učestvuju u promeni sektora javnih nabavki i smatramo da bi saradnjom upravo doprineli da se unapredi sektor javnih nabavki u Srbiji i učini pristupačnijim za sve ponuđače. Udruženje će ostvariti saradnju sa nadležnim institucijama koje su zadužene za plaćanje i pripremu nacrta izmena Zakona o javnim nabavkama i pratećih akata.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik