Pariz “briše“ deponiju

Bez autora
Nov 02 2011

Ekološka „crna tačka“, gradska deponija koja se nalazi na samoj obali reke Kolubare, konačno će, uz finansijsku podršku Vlade Francuske, biti „izbrisana“. Na proleće, naime, treba da počne sanacija, a potom i zatvaranje šest hektara smetlišta pod vedrim nebom, na koje se svakog dana „slije“ i do 70 tona raznog đubreta. Upravo će taj prostor, kad sve bude gotovo, biti pretvoren u parkove i zelene površine. Vlada u Parizu obezbedila je 200.000 evra za istraživanje i sanaciju gradske deponije, o čemu je u Valjevu već razgovarano - sa predstavnicima francuskih kompanija „Koved“ i „Albi karbon“, koje se bave energetikom, obnovljivim izvorima energije i zaštitom životne sredine. Sanacijom postojeće deponije biće zaokružen kompletan posao oko zbrinjavanja otpada, što je ekološki izuzetno značajno. Osim što su u toku i radovi na reciklažnom centru, odnosno transfer-stanici, dogodine u Kaleniću počinje i izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom. Dok eksperti iz Francuske budu ispitivali valjevsku deponiju, Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja - odnosno Fond za zaštitu životne sredine - već je obezbedilo 42 miliona dinara za pomenutu transfer-stanicu i reciklažni centar u ovdašnjoj gradskoj zoni, u naselju Gorić.

Pariz “briše“ deponijuEkološka „crna tačka“, gradska deponija koja se nalazi na samoj obali reke Kolubare, konačno će, uz finansijsku podršku Vlade Francuske, biti „izbrisana“.

Na proleće, naime, treba da počne sanacija, a potom i zatvaranje šest hektara smetlišta pod vedrim nebom, na koje se svakog dana „slije“ i do 70 tona raznog đubreta. Upravo će taj prostor, kad sve bude gotovo, biti pretvoren u parkove i zelene površine...

Vlada u Parizu obezbedila je 200.000 evra za istraživanje i sanaciju gradske deponije, o čemu je u Valjevu već razgovarano - sa predstavnicima francuskih kompanija „Koved“ i „Albi karbon“, koje se bave energetikom, obnovljivim izvorima energije i zaštitom životne sredine.

- Sanacijom postojeće deponije biće zaokružen kompletan posao oko zbrinjavanja otpada, što je ekološki izuzetno značajno - procenjuje Zoran Jakovljević, gradonačelnik Valjeva.

- Osim što su u toku i radovi na reciklažnom centru, odnosno transfer-stanici, dogodine u Kaleniću počinje i izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom.

Dok eksperti iz Francuske budu ispitivali valjevsku deponiju, Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja - odnosno Fond za zaštitu životne sredine - već je obezbedilo 42 miliona dinara za pomenutu transfer-stanicu i reciklažni centar u ovdašnjoj gradskoj zoni, u naselju Gorić. Pritom, Grad Valjevo izdvojio je tri miliona dinara za izradu tehničke dokumentacije.

- Kompletan posao sanacije organizuje Ambasada Francuske u Beogradu, po svim međunarodnim standardima - kaže Slobodan Pavlović, direktor JP „Vidrak“ u Valjevu. - Njihovi stručnjaci, već ovog meseca, počinju sondiranje, merenja i istraživanje strukture smeća na deponiji, kako bi definisali načine eksploatacije biogasa.

Pavlović očekuje da će taj posao biti završen do kraja ove, a u prva dva meseca naredne godine planiraju se dodatna merenja i uzimanje uzoraka, da bi u martu projekat sanacije deponije bio i završen - tako da omogući konkurisanje kod međunarodnih donatorskih institucija.

Regionalno

Izgradnja regionalne deponije u Kaleniću kod Uba, na prostoru nekadašnjeg površinskog kopa Rudarskog basena „Kolubara“, treba da počne dogodine, u martu, a koristiće je grad Valjevo i pet opština Kolubarskog okruga, te Koceljeva i Vladimirci iz Mačvanskog, uz gradske opštine Lazarevac, Obrenovac i Barajevo, koje pripadaju Beogradu. Ukupno, radi se o oko 380.000 stanovnika.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik