Vlada je danas usvojila odluku o zaključivanju ugovora o prodaji barske kompanije Pomorski poslovi sa italijanskim konzorcijumom koji čine firme Oušn /Ocean/ i Interlog. Italijanski konzorcijum je za Pomorske poslove, koji je u vlasništvu Luke Bar, ponudio 2,15 miliona eura, a uložiće u naredne tri godine 374 hiljada eura. U pregovorima koji su trajali više od tri mjeseca dogovoreno je da Italijanima bude dodijeljena koncesija na 30 godina za obavljanje pomorskih poslova. Koncesionim ugovorom dogovoreno je da godišnja fiksna naknada iznosi 27,5 hiljada eura uz moguće korekcije u zavisnosti od kretanja na tržištu. Prihvaćeno je da partner plaća varijabilni dio naknade kojim predviđa da, ukoliko bi imao prihode do 2 miliona eura, on bi plaćao 1,5% ukupnih godišnjeg prometa. Ukoliko bi prihodi premašili 2 miliona eura onda bi plaćao jedan odsto od ukupnih godišnjih prihoda. Novac koji se dobije od prodaje Pomorskih poslova biće upotrijebljen za isplatu otpremnina za 105 radnika kompanije Kontejnerski terminal i generalni tereti.
Vlada je danas usvojila odluku o zaključivanju ugovora o prodaji barske kompanije Pomorski poslovi sa italijanskim konzorcijumom koji čine firme Oušn /Ocean/ i Interlog.
Italijanski konzorcijum je za Pomorske poslove, koji je u vlasništvu Luke Bar, ponudio 2,15 miliona eura, a uložiće u naredne tri godine 374 hiljada eura. U pregovorima koji su trajali više od tri mjeseca dogovoreno je da Italijanima bude dodijeljena koncesija na 30 godina za obavljanje pomorskih poslova.
Ministar saobraćaja, pomorstva i telekomunikacija, Andrija Lompar, saopštio je da je koncesionim ugovorom dogovoreno da godišnja fiksna naknada iznosi 27,5 hiljada eura uz moguće korekcije u zavisnosti od kretanja na tržištu.
»Prihvaćeno je da partner plaća varijabilni dio naknade kojim predviđa da, ukoliko bi imao prihode do 2 miliona eura, on bi plaćao 1,5% ukupnih godišnjeg prometa. Ukoliko bi prihodi premašili 2 miliona eura onda bi plaćao jedan odsto od ukupnih godišnjih prihoda«, kazao je Lompar nakon sjednice Vlade.
Prema njegovim riječima, novac koji se dobije od prodaje Pomorskih poslova biće upotrijebljen za isplatu otpremnina za 105 radnika kompanije Kontejnerski terminal i generalni tereti.
»Odlučeno je da novac bude transferisan na račun Kontejnerskog terminala i da se riješi pitanje invalida rada i dio tehnološkog viška. Nadamo se da će to biti brzo isplaćeno«, dodao je.
Takođe je objasnio da se prvobitno razmatralo da invalidi rada i dio tehnološkog viška u Kontejnerskim terminalima bude ponovo vraćen u Luku Bar kako bi na taj način dobili otpremnine, ali je utvrđeno da je za to bilo neophodno 105 dokumenata. »Članove Odbora direktora Luke Bar smo obavezali da realizuju odluku o transferisanju novca. Ne vidim da bi trebalo da bude pravnih problema«, rekao je Lompar.
On je saopštio da će ukoliko se ipak pojave bilo kakve pravni problemi onda bi se transakcija obavila tako što bi se višak ponovo vratio u Luku Bar.
»U suštini ne mislim da je to nešto što bi trebalo da uspori transakciju i lošu namjeru nego je već traženje najefikasnijeg načina da se taj novac preusmjeri tehnološkom višku i invalidima kako bi se stvorio povoljni okvir za poslovanje oba preduzeća«, naveo je dodavši da je prema anketi koja je urađena u Kontejnerskom terminalu višak još 250 radnika.
Lompar je najavio da će na nekoj od narednih sjednica Vlade biti razmatran scenario prema kojem bi se uzeo kredit od Evropske banke za obnovu i razvoj, koji bi bio utrošen za nabavku dva moderna krana u Kontejnerskim terminalima i isplatu otpremninama tehnološkom viškom.