Uprkos krizi, priliv stranih investicija u Srbiju ove godine biće najveći u regionu, a u zemlji i dalje treba raditi na poboljšanju poslovne klime. Suština je da rezultati za ovu godinu uopšte nisu loši, a Srbije je zemlja koja po prilivu stranih investicija prednjači u regionu i uspešnija je od Rumunije.Državni zvaničnici u Srbiji očekuju investicije od oko tri milijarde dolara do kraja 2012. Prilivu investicija ove godine doprinela je i transakcija begijskog "Deleza", koji je kupio "Delta maksi" za 932 miliona evra.
Partner revizorske kompanije KPMG d.o.o. Beograd Džejms Tornli, izjavio je danas da, uprkos krizi, priliv stranih investicija u Srbiju ove godine biće najveći u regionu i ocenio da u zemlji i dalje treba raditi na poboljšanju poslovne klime.
"Suština je da rezultati za ovu godin uopšte nisu loši", istakao je Tornli, komentarišući za Tanjug ovogodišnji priliv stranih investicija u Srbiju po čemu zemlja prednjači u regionu i uspešnija je od Rumunije
Državni zvaničnici u Srbiji očekuju investicije od oko tri milijarde dolara do kraja 2012. Tornli, koji je i šef revizije KPMG za Srbiju i Crnu Goru, napomenuo je da je prilivu investicija ove godine doprinela i transakcija begijskog "Deleza", koji je kupio "Delta maksi" za 932 miliona evra.
Tornli je, odgovarajući na pitanje kako privući više stranih ulaganja u Srbiju, rekao da investitori planiraju na duži rok i traže da u tom periodu budu izbegnuta iznenađenja, kao što je iznenadno povećanje poreza na zarade, akciza ili pojavljivanje nekih skrivenih poreskih nameta.
Šokovi poput krize na svetskom tržištu, dešavaju se mimo naše volje, ali vlada mora sa svoje strane da obezbedi stabilno okruženje za poslovanje, rekao je Tornli.
"Srbija ima veliki potencijal za privlačenje investicija i brži razvoj, ali mora da poboljša poslovni ambijent i neophodnu infrastrukturu", rekao je Tornli i ocenio da je "u zemlji i dalje prisutno suvišno administriranje u pribavljanju različitih dokumenata i dozvola, a korupcija je veoma izražena na svim nivoima."