Hrvatska vlada prihvatila je prijedlog s 30 investicijskih projekata od interesa za državu u javnom sektoru, a ukupna je vrijednost tih projekata u području energetike, turizma, vodnoga gospodarstva i prometne infrastrukture 13,85 milijardi eura. U većini tih projekta nositelji su javna poduzeća, pa je Vlada sa sjednice mjerodavna trgovačka društva u vlasništvu države obvezala da joj u roku od 20 dana dostave prijedloge financiranja i dinamiku realizaciju svakoga pojedinog projekta. Lokalne jedinice Vlada je obvezala da prikupe ponude zainteresiranih investitora u turizmu i u roku od mjesec dana dostave ih Vladi. Riječ je o popisu glavnih projekata i on će se povećavati, rekla je premijerka Jadranka Kosor. U Hrvatskoj su investicije gotovo zamrle. Država treba dati primjer onima koji zaziru od investicija.
Hrvatska vlada prihvatila je prijedlog s 30 investicijskih projekata od interesa za državu u javnom sektoru, a ukupna je vrijednost tih projekata u području energetike, turizma, vodnoga gospodarstva i prometne infrastrukture 13,85 milijardi eura.
U većini tih projekta nositelji su javna poduzeća, pa je Vlada sa sjednice mjerodavna trgovačka društva u vlasništvu države obvezala da joj u roku od 20 dana dostave prijedloge financiranja i dinamiku realizaciju svakoga pojedinog projekta. Lokalne jedinice Vlada je obvezala da prikupe ponude zainteresiranih investitora u turizmu i u roku od mjesec dana dostave ih Vladi.
Riječ je o popisu glavnih projekata i on će se povećavati, rekla je premijerka Jadranka Kosor.
Investicije gotovo zamrle
U Hrvatskoj su investicije gotovo zamrle, upozorio je potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker te dodao kako država treba dati primjer onima koji zaziru od investicija.
Poručuje i kako bi se lokalne jedinice smanjenjem komunalnih doprinosa zapravo trebale natjecati kamo će doći investitori.
U katalogu investicijskih projekata najviše ih je, 18, s područja energetike, ukupno vrijednih 3,85 milijardi eura, a najviši je iznos vrijednosti projekata s područja prometne infrastrukture, tri projekta ukupne vrijednosti 4,27 milijardi eura.
Najvredniji projekt pruga Rijeka - Karlovac - Zagreb - Koprivnica - Botovo
Pritom je pojedinačno najveće vrijednosti projekt željezničke pruge Rijeka -Karlovac - Zagreb - Koprivnica - Botovo s procjenom ulaganja od 3,65 milijardi eura.
Na popisu je i gradnja novoga putničkog terminala u zagrebačkoj Zračnoj luci s predviđena 302 milijuna eura te most Pelješac s predviđenim ulaganjem od 320 milijuna eura.
Glavni hrvatski pregovarač s EU-om Vladimir Drobnjak ističe kako Pelješki most osigurava teritorijalni kontinuitet, ne samo Hrvatske nego i cijeloga schengenskog prostora.
Mi smo u poglavlju 12 Sigurnost hrane, veterinarstvo i fitosanitarni nadzor dogovorili izuzeća za određene vrste prometa kroz Neumski koridor, no ulaskom u EU sve žive životinje, koze, ovce, krave i konji morat će trajektom ići na Pelješac, a proizvodi životinjskog podrijetla moći će prolaziti koridorom u posebno plombiranim vozilima, rekao je.
Među energetskim su projektima za koje je zadužen HEP primjerice gradnja novog bloka u Termoelektrani Plomin, što je investicija vrijedna 800 milijuna eura, u ovlasti Janafa npr. naftni terminal u Kaštel Sućurcu, a Plinacro je nositelj projekta gradnje skladišta za uravnoteženje plinoopskrbnog sustava u uvjetima vršne potrošnje u blizini Grubišnog Polja.
Turizam i gospodarstvo
Projekti u području turizma velikim su dijelom oslonjeni na lokalne jedinice, a navedeno je pet projekata ukupne vrijednosti 1,4 milijarde eura. Pritom je najveći projekt Brijuni Rivijera čija se vrijednost procjenjuje na 895 milijuna eura, a projekt turističke zone Prukljan procijenjen je na 200-300 milijuna eura.
Vlada je među javne projekte u turizmu uvrstila i projekte Preluk (na kvarnerskoj obali), Hrvatski olimpijski centar Bjelolasica i sportsko-rekreacijski centar Bijela Kosa.
U vodnom gospodarstvu predviđena četiri projekta ukupno su vrijedna više od 4,3 milijarde eura, od čega se na 1,9 milijardi eura procjenjuju projekti gradnje sustava odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u Hrvatskoj, a investicija u višenamjenski kanal Dunav-Sava procjenjuje se na 950 milijuna eura.
Vlada je najavila i prodaju deset nekretnina u državnom vlasništvu, primjerice bivšega vojnog kompleksa Ravnice u Zadru, skladišta Jamnjak i Ražine u Šibeniku, bivšega znanstveno-studijskog centra i političke škole Kumrovec. Natječaji za te nekretnine bit će raspisani početkom studenog, prenosi Hina.