Započele su aktivnosti u vezi sa izradom prostorno-planske dokumentacije za Nacionalni park Una kod Bihaća, što je jedan od glavnih preduslova za dalji razvoj i unapređenje sadržaja na tom prostoru.
U ove aktivnosti su uključena nadležna federalna ministarstva i institucije, Gradska uprava Bihaća te Javno preduzeće Nacionalni park Una.
Konkretno, u prvoj fazi planirana je izrada regulacionih planova područja oko Štrbačkog buka, Martin Broda i Kulen Vakufa.
"Izrada ovih planova će nam omogućiti dalji razvoj na način da znamo kako se možemo odnositi prema okolini i razvijati dalje turističke sadržaje, a da to ne bude na štetu prirodnog okruženja", istakao je Alen Zulić, direktor pomenutog preduzeća.
Prema njegovim riječima, na ovaj način bi se otvorila vrata potencijalnim investitorima i budućim ulaganjima, što bi se pozitivno odrazilo na dalji razvoj turističkih sadržaja.
On je dodao kako će u narednom periodu biti raspisani javni pozivi za odabir izrađivača ove dokumentacije.
Gradonačelnik Bihaća Elvedin Zulić ističe kako će lokalna administracija aktivno raditi i sarađivati sa federalnim institucijama u svim aktivnostima.
"Očekujemo i finansijsku pomoć kada se radi o izradi prostorno-planske dokumentacije jer je ovo skup posao i procjena je da će trebati nekoliko stotina hiljada maraka, što mi sami ne bismo mogli podnijeti", istakao je Sedić.
Ministrica okoliša i turizma u Vladi Federacije BiH Nasiha Pozder naglasila je važnost izrade dokumentacije kako bi se razvoj ovakvog resursa usmjerio na ispravan način.
"Ministarstvo kojem sam na čelu pružiće svu potrebnu pomoć u ovim aktivnostima na način da maksimalno zaštitimo ovo područje, ali i usmjerimo razvoj ka tome da to bude izuzetno korisna priča i za ovaj grad, ali i Federaciju Bosne i Hercegovine", kazala je Pozder.
Također, izrada prostorno-planske dokumentacije za područje kojim protiče Una nametnula se vremenom kao imperativ zbog nelegalne gradnje na obalama rijeke, koja je uzela maha u posljednje vrijeme.
"Samo na jednom mikrolokalitetu uz obalu Une, na dionici od jednog kilometra, imamo izgrađen 41 objekat, a mnogi su izgrađeni bez odgovarajućih dozvola", kaže Vildana Alibabić, profesorica Biotehničkog fakulteta iz Bihaća, koja već dugo ukazuje na ovaj problem.
Ekološki aktivisti upozoravaju da brojni investitori devastiraju zemljane nasipe uz obale Une, zbog čega prijeti opasnost od poplava u budućnosti.