Ruske kompanije će u narednih nekoliko godina u RS u energetiku i transport investirati više stotina miliona evra, rekao je Georgij Poltavčenko, opunomoćeni predstavnik ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, nakon razgovora sa delegacijom RS u Banjaluci. Tačna cifra zavisi od kompanija koje će razgovarati o konkretnim investicijama, ali nijedan ugovor neće biti manji od 80 miliona evra, a kretaće se do 120 miliona, pa i više. Osim Poltavčenka, u ruskoj delegaciji su bili predstavnici "Zarubežnjefta", vlasnici "Njeftgazinkora", Naftne industrije Srbije, ruskih željeznica, ruske energetske kompanije "InterRao", ambasador Ruske Federacije u BiH, te brojni privrednici. U delegaciji RS bili su Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS, i resorni ministri, Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara, i brojni drugi.
Ruske kompanije će u narednih nekoliko godina u RS u energetiku i transport investirati više stotina miliona evra, rekao je Georgij Poltavčenko, opunomoćeni predstavnik ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, nakon razgovora sa delegacijom RS u Banjaluci.
"Ne mogu vam u ovom trenutku dati tačnu cifru, jer to zavisi od kompanija koje će razgovarati o konkretnim investicijama, ali nijedan ugovor neće biti manji od 80 miliona evra, a kretaće se do 120 miliona, pa i više", rekao je Poltavčenko.
Osim Poltavčenka, u ruskoj delegaciji su bili predstavnici "Zarubežnjefta", vlasnici "Njeftgazinkora", Naftne industrije Srbije, ruskih željeznica, ruske energetske kompanije "InterRao", ambasador Ruske Federacije u BiH, te brojni privrednici. U delegaciji RS bili su Milorad Dodik, predsjednik Vlade RS, i resorni ministri, Rajko Kuzmanović, predsjednik RS, Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara, i brojni drugi.
Kako su pojasnili Dodik i Poltavčenko nakon sastanka, investicije će, pored modernizacije Rafinerije u Brodu, koja je u vlasništvu ruskog "Njeftgazinkora", obuhvatati izgradnju željezničkih pruga, kao i ulazak ruskih željeznica u logističku podršku Rafineriji nafte. Osim toga, Rusi su najavili investicije u istraživanje naftnih polja u RS i FBiH, izgradnju energetskih objekata i izgradnju kraka naftovoda "Južni tok" koji bi prolazio kroz RS.
Dodik je rekao da bi investicije u istaživanje nafte iznosile oko 120 miliona dolara, dok bi u kasnijoj fazi investicija u eksploataciju, u zavisnosti od količine iskoristivog naftnog potencijala, koji, kako je naveo, iznosi oko 50 miliona tona, bila oko milijardu dolara.
"Od takve investicije RS bi imala koristi jer bi povećala izvoz, a imala bi i indirektne prihode kroz poreze", rekao je Dodik i pojasnio da su istraživanja u bivšoj Jugoslaviji pokazala da određena nalazišta nafte postoje u Semberiji, Majevici, Posavini, te u regionu Banjaluke.
"U to vrijeme je nafta bila jeftina pa se takva investicija nije isplatila. Danas Srbija i Hrvatska iskorištavaju svoje naftne potencijale i to jasno pokazuje isplativost", rekao je Dodik.
Dodik je takođe rekao da bi izgradnja gasovodnog kraka kroz RS, čija investicija bi iznosila oko sto miliona evra, popravila energetsku stabilnost RS kada se on priključi na gasovod "Južni tok".
Govoreći o daljim aktivnostima u Rafineriji Brod, Dodik i Poltavčenko su istakli da će ove godine ukupni nivo investicija iznositi sto miliona evra, a naredne godine još toliko.
"Nivo proizvodnje u narednoj godini bi iznosio oko 4,2 miliona tona", rekao je Dodik.
Osim ekonomskih, Dodik i Poltavčenko su razgovarali i o političkim pitanjima. Oba su istakli da Rusija podržava slovo Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne njegovo tumačenje kroz "duh" Dejtona.
Dodik je takođe rekao da mora da se razriješi globalna situacija oko BiH.
"Gotovo je nemoguće održati situaciju u kojoj se Savjet bezbjednosti UN poziva na član 7 Povelje UN ugrožavanje svjetskog mira kroz koji pravda svoje prisustvo ovdje. Ta kvalifikacija ne stoji. Apsurdno je da je BiH članica Savjeta bezbjednosti, a kvalifikuje se kao remetilački faktor svjetskog mira", rekao je Dodik.
Dvojica političara su navela da se razgovaralo i o kulturnoj i obrazovnoj saradnji. Oba su izrazila zadovoljstvo činjenicom da je u Banjaluci u toku manifestacija "Dani ruske duhovnosti i kulture", a najavljen je i dolazak ruskih obrazovnih institucija u RS.
Kako je naveo Poltavčenko, u neko dogledne vrijeme ruski državni Univerzitet za trgovinu i ekonomiju želi da otvori svoju filijalu u Banjaluci.
Sastanak Dodika i Poltavčenka u četiri oka
Na zahtjev Georgija Poltavčenka, opunomoćenog predstavnika ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, u ponedjeljak je održao sastanak u četiri oka sa premijerom RS Miloradom Dodikom, koji je trajao oko pola sata.
Na sastanku je bio prisutan samo prevodilac i to iz Rusije.
Salu za sastanke prvo su napustili Nikola Špirić, predsjedavajući Savjeta ministara, i Nebojša Radmanović, član Predsjedništva BiH, koji su izašli iz zgrade Vlade RS. Nakon toga izašli su Dodik i Poltavčenko, i umjesto da se obrate novinarima nakon sastanka, sami su otišli u Dodikov kabinet.
Nakon njih dvojice, iz sale su izašli predsjednik RS Rajko Kuzmanović, ministri Nedeljko Čubrilović i Slobodan Puhalac, a nakon njih i ostali.
Nakon pola sata, Dodik i Poltavčenko izašli su i obratili se okupljenim novinarima.
Teme razgovora dvojice političara u četiri oka ostale su nepoznate.
Medvedev bi mogao posjetiti BiH i RS
Georgij Poltavčenko, opunomoćeni predstavnik ruskog predsjednika Dmitrija Medvedeva, rekao je u ponedjeljak da ne isključuje mogućnost posjete ruskog predsjednika BiH i RS.
"Ja sam njegov opunomoćenik, ali ne radim u njegovom protokolu da bih znao njegov raspored posjeta. Ali mogu da kažem da ne isključujem mogućnost da se to desi", rekao je on.
Govoreći o predstojećim izborima, Poltavčenko je rekao da ne želi uticati na izbor građana RS, ali da vjeruje u mudrost ljudi da odaberu opciju za koju smatraju da je najbolja.