Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović upoznala je danas rukovodstvo kineske kompanije „Šandong” sa najvećim dostignućima i planiranim aktivnostima ovog ministarstva u narednom periodu.
Begović je podsetila na to da je ovo ministarstvo pre godinu i po dana odvojeno od Ministarstva prosvete, čime je Vlada potvrdila da nauka ima izuzetan značaj kada je reč o ekonomskom razvoju države i razvoju celokupnog društva u Srbiji.
Ona je ukazala na to da je tokom poslednje decenije naša država napravila veliki uspeh u IKT sektoru, gde su tehnologije, proizvodi i usluge iz ove oblasti postali glavna izvozna privredna grana.
Takođe, kako je objasnila, iz ove oblasti nastao je i veliki broj startap kompanija i zahvaljujući našem veoma dobrom obrazovanju u STEM oblastima Srbija predstavlja jedan veliki izvor talenata u ovim sektorima.
U deset godina smo desetostruko povećali izvoz, koji sada iznosi skoro četiri milijarde evra, sa rastom između 25 i 30 odsto na godišnjem nivou, podvukla je ministarka i dodala da nismo stali na informacionim tehnologijama, već smo krenuli dalje u pravcu razvoja biotehnologije.
Begović je istakla da je država zato donela odluku o tome da ulaže u veštačku inteligenciju, osnovala je Institut za veštačku inteligenciju, donela Strategiju veštačke inteligencije, kao i etičke smernice, a ideja je da se napravi spoj veštačke inteligencije i biotehnologije u okviru najvećeg pojedinačnog ulaganja države u nauku i naučnu infrastrukturu, a to je izgradnja BIO4 kampusa.
Ona je poručila da je u svim ovim nastojanjima Vladi Srbije važna podrška kineskih partnera, podsetivši na to da kompanija „Šandong” već dugi niz godina posluje u našoj zemlji i doprinosi njenom razvoju.
Predsednik Upravnog odbora kompanije „Šandong” Zuang Jong izrazio je želju da se saradnja sa Srbijom nastavi u oblasti nauke, osnivanjem novog naučno-tehnološkog inkubacionog centra u Srbiji, koji bi se bavio različitim vrstama saradnje u domenu tehnologije i nauke.
Zuang je naveo da se ova kompanija proširila na polje tehnologije i nauke jer je u Kini prepoznato da kompanije moraju da pomognu državi u realizaciji ciljeva koji postoje u oblastima nauke i tehnologije.
Ukoliko bismo osnovali inkubacioni centar sa Ministarstvom nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, razni pronalasci i nove tehnologije iz Kine bi mogli lakše da dođu do Srbije, a isto tako bi i srpska otkrića lakše stigla do Kine, objasnio je on i predložio potpisivanje memoranduma o saradnji između resornog ministarstva i kompanije „Šandong”.
Obe strane su potvrdile spremnost za nastavak saradnje i otvorenost ka daljim pregovorima kada je reč o predloženim vidovima saradnje, te će se o iznetim predlozima dalje razgovarati.
„China Shandong International” je državno preduzeće sa sedištem u kineskoj provinciji Šandong, sa registrovanim kapitalom od 45,9 milijardi juana i ukupnom imovinom većom od bilion juana, sa godišnjim prihodom od 9,1 milijardi američkih dolara i radnom snagom koja broji više od 70.000 zaposlenih.
Filijala kompanije „Šandong” u Srbiji ima više od 150 stalno zaposlenih i uspešno je realizovala više od 10 značajnih projekata. Među njima su auto-put E-763, Kineski kulturni centar u Beogradu, centralni valjevski auto-put i Dunavski koridor.