Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Jelena Tanasković prisustvovali su danas poslovnom forumu tokom kojeg je 15 kineskih državnih preduzeća potpisalo sporazume o trgovini sa
Vesić je, nakon potpisivanja sporazuma u Kineskom kulturnom centru, istakao da je ovo važan događaj za razvoj odnosa dveju zemalja, koji je posledica čeličnog prijateljstva koje je oličeno u ličnom odnosu i putu koji su trasirali predsednici Aleksandar Vučić i Si Đinping.
Očekujemo da će do kraja godine biti potpisan i sporazum o slobodnoj trgovini između naših zemalja, nakon čega će ovakvih događaja biti mnogo više, kao i prilika za srpske kompanije da zauzmu svoj deo na tržištu Kine, podvukao je on.
Ministar je precizirao da je spoljnotrgovinska razmena između Kine i Srbije u prošloj godini iznosila 6,14 milijardi dolara, od čega je naš izvoz bio 1,1 milijardu dolara.
Vesić je podsetio na sve važne infrastrukturne projekte koje kineske kompanije sprovode u Srbiji i izrazio nadu da će, osim infrastrukture, i trgovinska saradnja biti jednako uspešna.
Tanasković je navela da je naša robna razmena poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda u odnosu na 2015. godinu, kada je iznosila 14,2 miliona dolara, porasla do 55,5 miliona dolara, što je rezultat rada, truda i potpisivanja svih prethodnih sporazuma.
Ona se osvrnula i na svoje gostovanje u Kini, kada su potpisani sporazumi za izvoz naše hrane za ljubimce i meda, izrazivši očekivanje da ćemo vrlo brzo potpisati već usaglašen sporazum za izvoz jabuke.
Generalni direktor Sektora za spoljnu trgovinu Ministarstva trgovine NR Kine Li Sinćijan ocenio je da dve zemlje imaju duboko i čvrsto tradicionalno prijateljstvo, što je rezultiralao poslednjih godina jačanjem bilateralne ekonomske saradnje.
Kinesko tržište ima velike kapacitete na više nivoa, snažnu izdržljivost i ogroman potencijal, naglasio je on i pozvao srpske kompanije da posete Kinu i učestvuju u međunarodnim sajmovima kako bi se povećala promocija srpskih proizvoda u toj zemlji.
Ambasadorka NR Kine u Srbiji Čen Bo objasnila je da delegaciju Kine čine predstavnici 15 velikih i moćnih preduzeća, koji su danas sa srpskim preduzećima potpisali sporazume o nabavci i koji će se na terenu upoznati sa razvojem srpske privrede, što će doprineti bližoj i boljoj saradnji obeju strana.
Savetnik predsednika Privredne komore Srbije Igor Kronja ocenio je da je intenziviranju saradnje doprinela Inicijativa „Pojas i put”, kroz koju vidimo svoju razvojnu šansu.
Delegacija za promociju trgovine iz Kine se sastoji od tridesetak predstavnika i 15 kineskih državnih preduzeća iz poljoprivredno-prehrambenog sektora, oblasti hemijske industrije, mineralnih resursa, prerade drveta, usluga i drugo.
Poseta i poslovni susreti realizuju se u saradnji sa Ambasadom Kine u Beogradu i predstavljaju priliku za srpske kompanije da uspostave direktne kontakte sa potencijalnim uvoznicima u Kini.
Kineska delegacija, koja je u posetu stigla 14. juna, boraviće u Srbiji do sutra i predstavlja prvu delegaciju za promociju trgovine iz Ministarstva trgovine Kine u poseti našoj zemlji nakon pandemije.