U 2011. realan priliv stranih investicija 4 milijarde dolara

Bez autora
Dec 11 2010

U 2011. godini realno je očekivati strane investicije od oko četiri milijarde dolara, jer je već sada izvestan priliv od oko dve milijarde dolara. U godini pred nama najavljena je privatizacija "Telekoma Srbija", gde veliki broj kompanija pokazuje interes da učestvuje, a tu je i FIAT koji će u narednoj godini realizovati većinu svojih operacija kako bi mogao da počne sa serijskom proizvodnjom modela planiranih za Srbiju. U 2011. godini nastaviće se trend reinvestiranja stranih kompanija, koje već posluju u Srbiji, u svoje proizvodne kapacitete, što će biti izuzetno dobar pokazatelj dobre poslovne i investicione klime, koji govori sam za sebe. SIEPA trenutno aktivno pregovara o realizaciji različitih projekata sa više od 100 kompanija i to su projekti reda veličina od milion do pet miliona evra, koji su u različitim fazama realizacije. Kada je reč o godini koja je na izmaku, SIEPA je u 2010. godini sa oko 150 miliona evra podržala realizaciju 38 projekata kroz program pomoći i podrške i na taj način kreirala oko 6.700 novih radnih mesta.

U 2011. realan priliv stranih investicija 4 milijarde dolaraDirektor Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA) Božidar Laganin reako je da je u 2011. godini realno očekivati strane investicije od oko četiri milijarde dolara, jer je već sada izvestan priliv od oko dve milijarde dolara.

Laganin je podsetio da je u godini pred nama najavljena privatizacija "Telekoma Srbija", gde veliki broj kompanija pokazuje interes da učestvuje, a tu je i FIAT koji će u narednoj godini realizovati većinu svojih operacija kako bi mogao da počne sa serijskom proizvodnjom modela planiranih za Srbiju.

Direktor SIEPA je izrazio nadu da će se u 2011. godini nastaviti trend reinvestiranja stranih kompanija, koje već posluju u Srbiji, u svoje proizvodne kapacitete, što će biti izuzetno dobar pokazatelj dobre poslovne i investicione klime, koji govori sam za sebe.

SIEPA trenutno aktivno pregovara o realizaciji različitih projekata sa više od 100 kompanija i to su projekti reda veličina od milion do pet miliona evra, koji su u različitim fazama realizacije, nagovestio je Laganin.

"Ja se iskreno nadam da ćemo imati godinu u kojoj ćemo moći da najveći broj tih projekata pretočimo u realnost", rekao je on.

Kada je reč o godini koja je na izmaku, Laganin je naveo da je SIEPA u 2010. godini sa oko 150 miliona evra podržala realizaciju 38 projekata kroz program pomoći i podrške i na taj način kreirala oko 6.700 novih radnih mesta.

"Mislim da u ovoj godini praktično nijedna proizvodna investicija nije realizovana na teritoriji Republike Srbije, a da nije imala neku vrstu pomoći Agencije za strana ulaganja", naglasio je Laganin.

Govoreći o efektima pomoći SIEPA domaćim preduzećima da osvoje nova tržišta u inostranstvu, Laganin je rekao da je u ovoj godini bilo primetno povećanje izvoza električnih mašina za domaćinstvo -za 50 posto u odnosu na prošlu godinu, apostrofirajući da se radi o proizvodima sa dosta većom dodatom vrednošću.

Upravo nedavna dodela nagrada za "Izvoznika godine", koju SIEPA organizuje sedmu godinu uzastopce, pokazala je da iz Srbije ima sve više industrijskih proizvođača orjentisanih za izvoz, kazao je on.

"Jedan od učesnika u toj dodeli bio je i direktor kompanije "FIAT automobili Srbija" (FAS) gospodin Đovani de Filipis, i na samoj dodeli rekao sam ono što zaista nas sve raduje, a to je buduća FIAT-ova prijava za ovu, prestižnu nagradu koju SIEPA dodeljuje", napomenuo je Laganin.

On je pritom aludirao na planove FIAT-a da početkom 2012. godine ostvari proizvodnju automobila više od 200.000 komada godišnje i izvoz vredan preko 1,3 milijardi evra, što bi proizvođačima auto-komponenti u Srbiji omogućio oko milijardu evra od izvoza sledeće godine.

"Sigurno je da ćemo tada moći konstatovati da je dodata vrednost u proizvodima koji se izvozi iz Srbije izuzetno visoka i da će veliki broj malih i srednjih preduzeća koja sarađuju sa velikim izvoznicima na takav indirektan način naći put do potrošača na zahtevnim tržištima", ocenio je sagovornik Tanjuga.

Tržišta koja su srpskim izvoznicima najinteresantnija, i na koja najviše izvozimo, i dalje su prvenstveno tržište Evropske unije, ali dosta dobri izvozni rezultati se ostvaruju i na tržištima Rusije, Belorusije i Kazahstana, naveo je direktor SIEPA i dodao da je Agencija u 2010. godini uspela da dovede srpske izvoznike na tržište Alžira i to sa velikim uspehom.

Kad je reč o podršci našim firmama u učešću na sajmovima u inostranstvu, Laganin je kazao da je SIEPA u ovoj godini organizovala 12 međunarodnih sajmova, od čega su 10 bili proizvodni, a dva investiciona i naglasio da smo tom prilikom praktično otvorili tri nova tržišta.

"Organizujući sajam u Rusiji, otvorili smo tržište hrane, tržište građevine otvoreno je organizovanjem sajma u Belorusiji, i možda i najveći uspeh je izlazak na tržište Alžira, gde smo ponudili različite proizvode naše industrije, ali ujedno i usluge koje mogu da pruže građevinska preduzeća", istakao je Laganin, navodeći da je ukupna vrednost ugovora sklopljenih za vreme i posle tih sajamskih manifestacija oko 400 miliona evra u prvoj fazi.

Samo tržište Alžira može da donese poslove i veće od tog iznosa, ukoliko naše građevinske kompanije uspeju da, u saradnji sa firmama iz te zemlje, u potpunosti pokriju poslove izgradnje novih hladnjača, rekonstrukcije postojećih, za čim postoji velika potreba u samom Alžiru, ukazao je on.

U 2010. godini SIEPA je sa više od 55 miliona dinara podržala preko 180 kompanija za unapređenje promotivnog, marketinškog materijala, koji prevashodno koriste za nastupe na nova tržišta, napomenuo je Laganin.

"Nameravamo značajno da povećamo broj manifestacija na kojima ćemo učestvovati i za 2011. godinu planirali smo 20 međunarodnih sajmova na kojima ćemo predstaviti potencijale Srbije, sa jedne strane investicione, a sa druge strane mogućnosti naše privrede i mogućnosti izvoza naših roba i usluga", najavio je direktor SIEPA.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik