Vlada Crne Gore u proteklih 18 mjeseci je, uz pomoć Evropske unije, unaprijedila administrativne kapacitete institucija i standarde saobraćajne mreže i transportne politike u cilju usklađivanja sa evropskim - saopšteno je juče povodom završetka projekta vrijednog 1,2 miliona eura. Kroz projekat "Tehnička pomoć sektoru saobraćaja" pružena je tehnička i pravna pomoć Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, a posebno novoosnovanim institucijama - direkcijama za željeznicu i saobraćaj, kao i Agenciji za civilno vazduhoplovstvo. Projekat je da bi doprinio ekonomskom razvoju, efikasnosti crnogorskih puteva, željeznice i civilnih aerodroma. Cilj je da se olakša trgovinska razmjena sa zemljama regiona, privuku ulaganja međunarodnih finansijskih institucija. Konkretno je rađeno na poboljšanju administrativnih kapaciteta, koji će unaprijediti standarde i upravljanje investicijama.
Vlada Crne Gore u proteklih 18 mjeseci je, uz pomoć Evropske unije, unaprijedila administrativne kapacitete institucija i standarde saobraćajne mreže i transportne politike u cilju usklađivanja sa evropskim - saopšteno je juče na konferenciji za novinare povodom završetka projekta vrijednog 1,2 miliona eura.
Kroz projekat "Tehnička pomoć sektoru saobraćaja", kako je rečeno, pružena je tehnička i pravna pomoć Ministarstvu saobraćaja i pomorstva, a posebno novoosnovanim institucijama - direkcijama za željeznicu i saobraćaj, kao i Agenciji za civilno vazduhoplovstvo.
- Projekat je da bi doprinio ekonomskom razvoju, efikasnosti crnogorskih puteva, željeznice i civilnih aerodroma. Cilj je da se olakša trgovinska razmjena sa zemljama regiona, privuku ulaganja međunarodnih finansijskih institucija. Konkretno je rađeno na poboljšanju administrativnih kapaciteta, koji će unaprijediti standarde i upravljanje investicijama - kazala je savjetnik u Ministarstvu saobraćaja i pomorstva Angelina Živković.
Sekretar ministra pomorstva i saobraćaja Zoran Radonjić kazao je da je Crna Gora tokom protekle godine ostvarila napredak u svim oblastima saobraćaja - drumskom, željezničkom, pomorskom i aviosaobraćaju, što je, kako je dodao, potvrđeno u izvještaju EK.
- Osnovni ciljevi su poboljšanje sigurnosti i bezbjednosti u cilju očuvanja ljudskih života, zatim konkurentnosti i kvaliteta saobraćajnih usluga i stimulacija ekonomskog rasta kroz efikasniji transport - kazao je Radonjić, koji se zahvalio EU na materijalnoj i tehničkoj podršci.
Šef operativnog tima Delegacije EU u Crnoj Gori Nikola Bertolini kazao je da Crna Gora napreduje u usaglašavanju standarda sa evropskim normama, ali da ostaje ključni izazov - politika investiranja i razvoja institucija u sektoru saobraćaja.
On je rekao da će EU pomoći na usvajanju preostalih zakonskih propisa, kao i da treba raditi više na bezbjednosti saobraćaja, jer je situacija zabrinjavajuća i pored pojačanih kontrola.
Bertolini je kazao da su ciljevi saobraćajne politike EU isti posljednjih 20 godina, kao i da je do 2020. godine postavljen novi, a to je da se napravi jedinstvena mreža sveevropskih puteva koja će obezbijediti slobodan i brz prelaz ljudi i tereta.