Završni nacrt odnosno predlog teksta Dunavske strategije stigao je u Vladu AP Vojvodine. U dokumentu su na sažet način prikazani predlozi projektnih ideja, s naglaskom na ravnomerni razvoj i integraciju svih regija, koje pripadaju regiona Dunava. Poseban akcenat u nacrtu je stavljen na poplave, što Srbiji i Vojvodini ide u prilog jer je spremljen projekat revitalizacije kanalske mreže Dunav-Tisa-Dunav. Takođe, u aktu se insistira na investiranju u ljude, nauku i inovacije, a poznato je da je Univerzitet u Novom Sadu predsedavajući rektorske konferencije dunavskog regiona. Kroz ceo tekst nacrta provlači se da nema nove legislative, novih institucija, niti novih izvora finansiranja, što znači da svi u regionu Dunava, shodno datim uslovima treba da podnose projekte koji bi se finansirali iz postojećih EU fondova i na taj način uticali da Dunavska strategija bude uključena u budžet Evropske unije od 2014. do 2020. godine.
Završni nacrt odnosno predlog teksta Dunavske strategije stigao je u Vladu AP Vojvodine.
U dokumentu su na sažet način prikazani predlozi projektnih ideja, s naglaskom na ravnomerni razvoj i integraciju svih regija, koje pripadaju regiona Dunava.
Poseban akcenat u nacrtu je stavljen na poplave, što Srbiji i Vojvodini ide u prilog jer je spremljen projekat revitalizacije kanalske mreže Dunav-Tisa-Dunav. Takođe, u aktu se insistira na investiranju u ljude, nauku i inovacije, a poznato je da je Univerzitet u Novom Sadu predsedavajući rektorske konferencije dunavskog regiona.
Kroz ceo tekst nacrta provlači se da nema nove legislative, novih institucija, niti novih izvora finansiranja, što znači da svi u regionu Dunava, shodno datim uslovima treba da podnose projekte koji bi se finansirali iz postojećih EU fondova i na taj način uticali da Dunavska strategija bude uključena u budžet Evropske unije od 2014. do 2020. godine.
Projekti treba da se odnose na brendiranje Dunava kao atraktivne turističke destinacije, razvoj vodnog saobraćaj, čišćenje reke i zaštitu životne sredine i pravljenje strategije razvoja luka i pristaništa. Naredni koraci su konsultacije nacionalnih koordinatora za izradu Dunavske strategije i predstavnika Evropske komisije u Briselu, koje će se održati krajem meseca.
Evropska komisija ima obavezu da do kraja 2010. godine izradi Dunavsku strategiju, kako bi je Evropski parlament usvojio do juna 2011. godine.
U dunavski region, osim 10 evropskih zemalja kroz koje protiče Dunav, uključujući i Srbiju, spadaju i Češka, Slovenija, Crna Gora i Bosna i Hercegovina.