Privredna komora Srbije (PKS) 30. oktobra u Moskvi organizuje Investicionu konferenciju na kojoj će potencijalnim ruskim investitorima predstaviti 75 projekata srpskih kompanija, institucija i lokalne samouprave, vrednih gotovo sedam milijardi evra.Projekti iz oblasti energetike, agrara, građevinarstva, turizma i industrije izabrani su na javnom konkursu, koji je PKS raspisala početkom avgusta. Prvi put će biti prezentovani u Trgovinsko - industrijskoj komori Ruske Federacije pred predstavnicima više od stotinu ruskih kompanija koje su prijavile učešće na ovom skupu.
Privredna komora Srbije (PKS) 30. oktobra u Moskvi organizuje Investicionu konferenciju na kojoj će potencijalnim ruskim investitorima predstaviti 75 projekata srpskih kompanija, institucija i lokalne samouprave, vrednih gotovo sedam milijardi evra.
Projekti iz oblasti energetike, agrara, građevinarstva, turizma i industrije izabrani su na javnom konkursu, koji je PKS raspisala početkom avgusta. Prvi put će biti prezentovani u Trgovinsko - industrijskoj komori Ruske Federacije pred predstavnicima više od stotinu ruskih kompanija koje su prijavile učešće na ovom skupu.
Investiciona konferencija Srbije u Moskvi je deo intenzivne međunarodne aktivnosti PKS na promociji Srbije kao destinacije za ulaganje i investicionih potencijala srpske privrede. Cilj PKS je da spoji dobre ideje i projekte sa ozbiljnim investitorima koji će ih prepoznati kao profitabilne i perspektivne. Ova konferencija je dobra prilika da se kroz direktne razgovore sa potencijalnim ruskim investitorima iniciraju budući zajednički poslovni aranžmani i razmotre mogućnosti za investiranje, izjavio je Željko Sertić, predsednik PKS.
Konferenciju u Moskvi, PKS organizuje u saradnji sa Trgovinsko-industrijskom komorom Ruske Federacije, uz podršku i učešće najviših državnih zvaničnika.
Rusija je među najznačajnijim ekonomskim partnerima Srbije, privredna saradnja dve zemlje ide uzlaznom putanjom – sve je više srpskih proizvoda na ruskom tržištu i ruskih investicija u Srbiji. Najviše ulaganja bilo je u sektoru energetike. Osim energetike, ruski investitori uspešno su, u proteklom periodu, ulagali i u druge sektore srpske privrede – obojenu metalurgiju, mašinogradnju, hemijsku industriju, turizam i bankarstvo. Na srpskom bankarskom tržištu prisutne su VTB banka i Sberbanka iz Rusije. Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Rusije temelji se na međusobnoj bescarinskoj trgovini za gotovo 99 odsto roba, zahvaljujući jedinstvenom Sporazumu o slobodnoj trgovini koji je potpisan 2000, a proširen 2011. godine.