Američka kompanija sa sedištem u Los Anđelesu koristi recikliranu plastiku i 3D štampanje za izgradnju “malih domova”.
3D odštampane kuće nisu novost na tržištu. Zapravo, sve je više kompanija koje se bave ovom vrstom delatnosti, što bi moglo u značajnoj meri da doprinese rešavanju stambene krize koja je aktuelna kako u SAD-u, tako i u mnogim delovima sveta.
Međutim, “Azure Printed Homes” tvrdi da se njihove kuće grade 70% brže i 30% jeftinije u odnosu na tradicionalne metode gradnje.
Naime, umesto betona koji koristi većina stambenih kompanija koje se bave 3D štampom kuća, “Azure Printed Homes” koristi građevinske materijale koji su napravljeni od više od 60% reciklirane plastike.
Kompanija trenutno sarađuje sa brojnim industrijskim partnerima od kojih nabavlja plastiku za dalju proizvodnju, ali to je samo privremeno rešenje. Cilj je da se u narednom periodu otpočne sa korišćenjem plastičnog otpada koji ostaje iza krajnjih potrošača. To znači da bi plastična flasica vode koju danas neko baci, sutra mogla da se koristi za izgradnju nove kuće.
Iako sve ovo zvuči idealno za ekološki osvešćene kupce domova, ipak postoje određena ograničenja kod proizvoda pomenute kompanije.
Naime, 3D štampane kuće “Azure Printed Homes-a” nisu kreirane da budu pojedinačni, odvojeni domovi, već kao dodatni objekti za već postojeća zdanja. Na ovaj način članovi porodice dobijaju "ekstra" prostor, a takođe ih mogu koristiti za iznajmljivanje.
Kompanija na svom sajtu nudi pet tipova zgrada koje su dostupne za prodaju. Pa tako, u ponudi se nalaze jednosobni objekti koji se mogu koristiti kao kućne kancelarije i koštaju od 25.000 dolara, ali i kuće za goste sa dve spavaće sobe čije cene startuju od 200.000 dolara.
Takođe, u planovima za pansion od 84 kvadrata nalaze se kuhinja, kupatilo, pa čak i prostor za veš.
Inače, kuće se proizvode u fabrici u Los Anđelesu i gotovo završene se dovoze kamionom na adresu kupca. Za montažu istih neophodno je da bude postavljen temelj, kao i da budu obezbeđeni priključci za vodu i struju.