Cene nekretnina u Sloveniji najviše u poslednjih 10 godina

Bez autora
Nov 15 2021

Neravnoteža koja se u Sloveniji pojavljuje u poslednjoj deceniji ogleda se u hroničnom nedostatku stambenih nekretnina.

Skupe nadstandardne novogradnje u Ljubljani i u turističkim mestima uglavnom kupuju stranci ili imućniji građani kao investiciju. Prema podacima Zavoda za statistiku (SURS), u Sloveniji je slobodno oko 71.000 stanova i kuća.

Mnogi ljudi žive u začaranom krugu plaćanja visokih stanarina i životnih troškova ili otplate gotovo doživotnog stambenog kredita. Tokom epidemije neki su čak ostali bez krova nad glavom zbog gubitka posla, piše RTV Slovenije, a prenosi T portal.

Oko 800 evra za trošak najma stana od 80 kvadrata, koji će platiti stanovnici nedavno otvorenog ljubljanskog naselja Novo Brdo, mnogima se čini vrlo pristupačnim. No pitanje je koliko je to povoljno uz prosečnu slovenačku neto platu koja iznosi nešto više od 1.200 evra.

- Odnos prosečnog prihoda i prosečnog troška stambenog zbrinjavanja svakako je nepovoljan, a najamnina je izvor sredstava za vlasnika za otplatu zajmova i pokrivanje tekućih troškova vezanih za vlasništvo nad nekretninama, rekla je Alma Sinanović, savetnica u stambenom fondu.

Stambene nekretnine bile su u drugom tromesečju ove godine u proseku skuplje za 4,5 odsto nego u prvom tromesečju, najviše od drugog tromesečja 2011, prenosi Surs. Rekordna je bila i prodaja korišćenih nekretnina, a prodaja novih nekretnina najniža je od drugog tromesečja 2020. godine.

S obzirom na to da u Sloveniji nedostaje najmanje 10.000 iznajmljenih stanova, a krajem oktobra zastupnici u Državnom zboru nisu osigurali dovoljno glasova za zakon o podsticanju izgradnje javnih iznajmljenih stanova, koji predviđa 10.000 stanova do 2029. godine, postavlja se pitanje: stvara li se u Sloveniji socijalna bomba?

Agent za nekretnine Zoran Đukić procenjuje da u Ljubljani trenutno nedostaje oko 5.000 stanova po ceni od 3.000 evra za kvadrat.

- Potražnja za nekretninama je nepodnošljiva, ponuda je preniska. Našli smo se u poziciji akumulirane potražnje od 2008. godine, dodao je.

Dok država obećava da će do 2026. osigurati oko 5.000 stambenih objekata, Geodetska uprava (Gurs) objavila je podatak da je prošle godine prosečna cena korišćenog stana u Sloveniji prvi put premašila 2.900 evra po kvadratnom metru.

- U Kopru i Portorožu cene nekretnina su nepodnošljivo visoke. I dalje se isplati kupovati meštanima u Novoj Gorici, u kojoj su cene oko 2.000 evra po kvadratu, te u Mariboru i Ajdovščini, gdje su cene obećavajuće, dodaje Đukić.

Aleš Perovšek, rukovodilac odeljenja za tržište nekretnina u Gursu, potvrđuje da su mere za ograničavanje širenja epidemije uticale na događanja na slovenačkom tržištu nekretnina u 2020. i u prvoj polovini ove godine, ali da epidemija nije imala direktan uticaj na cene nekretnina.

Uprkos manjem broju ostvarenih transakcija od početka epidemije do februara ove godine, i cene stambenih nekretnina i zemljišta za njihovu izgradnju nastavile su da rastu, "tako da su u 2020. godini bile tri do četiri odsto više na državnom nivou nego u 2019."

- Cene su gotovo svugde u zemlji bile više, ali su verovatno zbog epidemije rasle nešto manje nego inače, dodao je Perovšek te napomenuo da je smanjena potražnja za kupovinom poslovnih nekretnina "zbog neizvesnosti poslovnih subjekata u pogledu ekonomskih posledica epidemije".

Kada će se cene smiriti?

Pitanje je jednostavnije od odgovora. Perovšek smatra da se pad cena nekretnina ne može očekivati ​​dok se ponovo ne počnu gomilati zalihe neprodatih novih stanova, no naravno, uprkos ubrzanoj gradnji poslednjih godina, još treba čekati da se ti stanovi izgrade, prenosi B92.

- Očekujem veći broj novih stanova na tržištu u sledeće dve godine, ali naravno ne mogu reći koliko će brzo i koliko će tržište moći da apsorbuje te stanove u ovom trenutku, kaže Perovšek.

Agent za nekretnine Zoran Đukić rešenje vidi u ciljanoj izgradnji stambenih nekretnina jer "svi samo prodaju neke skupe nadstandardne nekretnine, a nedostaje nam investitor koji bi obuhvatio kupce u segmentu od 3.000 evra po kvadratu. Tako bismo mogli brzo izgraditi, a i prodati 2000 stanova", zaključuje Đukić.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik