Cene poljoprivrednog zemljišta skaču. Prema Republičkom zavodu za statistiku, hektar je u proseku pre tri godine koštao 6.100 evra, a sada je 7.500 evra.
- Ja ne bih rekla da raste cena poljoprivrednog zemljišta, nego je taj drugi kvartal ove godine zabeležio porast kupoprodaje poljopivrednog zemljišta u odnosu na druge vrste nekretnina pa se onda stvorila slika među ljudima da je cena poljoprivrednog zemljišta porasla, rekla je Sanja Rafajlović, konsultant za nekretnine.
Ona je istakla da se poljoprivredno zemljište jako malo oglašava, a razlog tome je "pravo preče kupovine". Ukoliko vlasnik odluči da proda svoje zemljište, dužan je da ga prvo ponudi komšijama, a tek ukoliko niko od komšija ne želi da ga kupi, zemljište može dalje da se stavlja u prodaju.
Objasnila je da cena zemljišta zavisi od vrste i lokacije.
- Ono koje se nalazi blizu grada ili značajnih infrastrukturnih projekata, ukoliko je moguće da se preinači u građevinsko, ima veću cenu - ali ukoliko se zemljište koristi isključivo za poljoprivrednu proizvodnju tačno se zna za vrednost u zavisnosti od lokacije, kazala je sagovornica.
Vojvodina i okolina Beograda su najskuplji što se tiče poljoprivrednog zemljišta. U Južnoj Srbiji je zemljište i dalje najjeftinije.
Na pitanje da li je vreme da sada prodamo poljoprivredno zemljište, Rafajlović je istakla da je jako važno gde se to zemljište nalazi.
- Recimo, ako se nalazi na lokaciji koje predstavlja budući turistički potencijal, onda je bolje da se sačeka, kazala je ona.