Nakon stanova, i cijene montažnih kuća u Republici Srpskoj porasle su 20 do 25 posto po četvornom metru u odnosu na prošlu godinu.
To poskupljenje sugovornici portala Capital objašnjavaju rastom cijena materijala, ali i nedostatkom radne snage. “I uz poskupljenja, velika je potražnja za montažnim objektima”, tvrdi Veselko Đurić iz banjalučke kompanije Montažne kuće Trend.
“Višestruka je prednost montažnih kuća. Prije svega zbog brze gradnje, zdravijih prirodnih materijala, a i jeftinije gradnje u odnosu na klasičnu”, objasnio je Đurić. Upravo zato mnogi se mladi bračni parovi odlučuju za montažne kuće.
Prema riječima Dragana Berića, vlasnika tvrtke Montažne kuće Berić, iz Banja Luke, cijena montažnih kuća se u završnoj fazi kreće od 750 do 800 KM (oko 383 do 409 eura) po četvornom metru.
Osim poskupljenja materijala, dodaje Berić, na cijenu kuće utječe i potražnja za majstorima. “Teško je pronaći keramičare, oni koji su radili za 10 KM po kvadratu, sada rade za 20”, dodaje Berić i ističe da građevinari riskiraju kada unaprijed s kupcem dogovore cijenu.
Pritom, kada se uzmu u obzir trenutačne cijene materijala, pitanje je hoće li graditelji montažnih kuća ove godine biti na nuli. Posebno je istaknuo poskupljenje crijepa. Prošle godine jedan komad stajao je jednu marku, a sada je njegova cijena 1,80 KM.
Stručnjaci iz područja građevinarstva objašnjavaju da je cijena gradnje globalno porasla prije svega zbog poskupljenja sirovina, a posebno čelika, drva i veziva.
“Građevinski materijali poput cementa i premaza poskupjeli su 30 posto, a čelik 300 posto. Mislim da je najviše pogođen sektor koji se bavio preradom i obradom metala”, kaže arhitekt Aleksandar Komadina.