Pandemija koronavirusa utjecala je negativno na gotovo sve gospodarske grane, a posebno na kupovnu moć građana.
Ipak, posebno je zanimljivo da su cijene nekretnina, za to vrijeme, značajno porasle širom države i da se ovom trendu još ne nazire kraj. Najviša cijena kvadrata u novogradnji izjednačila je Banja Luku s glavnim gradom BiH, a najjeftiniji stanovi, uglavnom, su u Brčkom, Trebinju i Bugojnu, piše N1.
Oni koji ne žele živjeti daleko od gradskog jezgra Sarajeva, za kupovinu stana morat će izdvojiti od 3.700 do 4.500 KM po kvadratu. Ali, sretnici koji sebi mogu priuštiti luksuz, za kvadrat najekskluzivnije lokacije u gradu, iskeširat će i do vrtoglavih 6.000 KM. Međutim, ovakvi slučajevi su izuzeci, napominju upućeni.
Sve veći broj Sarajlija, međutim, odlučuje se i za kupovinu stana na drugoj strani entitetske linije, odnosno u Istočnom Sarajevu. Cijena kvadrata polovnih stanova izvan centra grada, starije gradnje, iznosi oko 1.400 KM. Ali ako se odlučite za novogradnju, onda ćete morati da izdvojite između 1.600 i 2.000 KM, što je i dalje mnogo primamljivija cijena, u odnosu na glavni grad.
Sarajevu, po najvišim cijenama kvadrata, parira i grad na Vrbasu. Agenti za nekretnine kažu da kupci, bez obzira na cijenu, i dalje najviše biraju novogradnju, a glavni faktori koji utiču na izbor stana pored lokacije su i visina katova, kao i parking.
Tijekom prošle godine, najjeftinije nekretnine u BiH bile su u Bugojnu, Trebinju, ali i Brčko Distriktu. Cijene nekretnina u BiH stagnirale su posljednjih desetak godina i sada je zanimljivo da su u periodu kada je pandemija pogodila mnoga druga ekonomska kretanja nastavile ubrzano rasti. Još je zanimljivije jer se sve događa u periodu izraženih emigracija, što znači da naši ljudi koji zarade novac u inozemstvu ovdje mahom kupuju stanove.
Bez obira na izazove koje je donijela pandemija, tržište nekretnina u BiH i dalje drži uvjerljivu prednost kao jedno od najunosnijih. Cijene stanova skočile su najviše zbog rasta cijena građevinskog materijala, ali to i dalje ne spriječava zainteresirane kupce u kupovini.
Koliko dugo će cijene nekretnina u BiH ostati ovakve, nije poznato, slažu se upućeni, ali su suglasni da se ovakvom trendu kraj još ne nazire.
Vrtoglavo su, u prošloj godini, skočile cijene i u regiji. Tako je u Beogradu prosječna cijena kvadrata iznosila 3.417 eura, u Podgorici 1.234 eura, u Zagrebu 1.886 eura po kvadratu, do je 3.000 eura za kvadrat zabilježila Ljubljana.