Do građevinske dozvole tek za 279 dana

Bez autora
Mar 31 2011

Prema brzini izdavanja građevinskih dozvola Srbija je na 176. mestu od 183 zemlje koje se nalaze na „Duing biznis” listi Svetske banke. Da bi došli do dozvola investitori moraju da zakucaju na dvadeset šaltera i u proseku sačekaju 279 dana. Srbija ima i više procedura nego u zemljama bivše Jugoslavije, ali manje nego što ih je u članicama Evropske unije iz neposrednog okruženja. I one nisu sporne. Ali po vremenu utrošenom na čekanje dozvola nalazimo se na začelju liste. Samo u Slovačkoj i Hrvatskoj investitori utroše više dana u čekanju, ali su zato kod nas daleko najveći troškovi pribavljanja dozvole. I to je glavni razlog što naša zemlja, iz godine u godinu, pada po dva mesta na svetskoj listi. Jedan od razloga za tako lošu sliku o nama je metodologija, kojom se služe stručnjaci Svetske banke pri rangiranju zemalja, kažu poznavaoci.

Do građevinske dozvole tek za 279 danaPrema brzini izdavanja građevinskih dozvola Srbija je na 176. mestu od 183 zemlje koje se nalaze na „Duing biznis” listi Svetske banke. Da bi došli do dozvola investitori moraju da zakucaju na dvadeset šaltera i u proseku sačekaju 279 dana.

Srbija ima i više procedura nego u zemljama bivše Jugoslavije, ali manje nego što ih je u članicama Evropske unije iz neposrednog okruženja. I one nisu sporne. Ali po vremenu utrošenom na čekanje dozvola nalazimo se na začelju liste. Samo u Slovačkoj i Hrvatskoj investitori utroše više dana u čekanju, ali su zato kod nas daleko najveći troškovi pribavljanja dozvole. I to je glavni razlog što naša zemlja, iz godine u godinu, pada po dva mesta na svetskoj listi.

Jedan od razloga za tako lošu sliku o nama je metodologija, kojom se služe stručnjaci Svetske banke pri rangiranju zemalja, kažu poznavaoci. U stvari, naknada za uređivanje građevinskog zemljišta se knjiži u troškove pribavljanja dokumenata. Pa se otuda dolazi do velikih iznosa, jer je poznato da se ova naknada ubraja u jedan od većih troškova pri gradnji.

Upravo se zbog ovoga Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja spori sa Svetskom bankom. Nebojša Janjić, pomoćnik ministra, kaže da uporno pokušavaju da objasne stručnjacima ove finansijske institucije da naknada za uređenje zemljišta predstavlja trošak opremanja infrastrukture i da se ne može izjednačavati sa izdatkom za samo pribavljanje dozvole. Ukoliko bi ovakvo objašnjenje u budućnosti bilo uvaženo, Srbija bi se tvrdi Janjić nalazila među prvih 50 zemalja po brzini izdavanja dozvola.

On takođe ukazuje da se pri rangiranju jedne zemlje za model uzima izgradnja pogona ili skladišta na periferiji glavnog grada. Budući da je naknada za uređenje građevinskog zemljišta najskuplja u Beogradu, a vreme čekanja dozvole najduže, otuda i loša pozicija naše zemlje na listi „Duing biznisa”.

Janjić takođe naglašava da su izveštaji za 2010. i 2011. godinu pravljeni na osnovu starog zakona o planiranju i izgradnji. Prema novom zakonu kaže on za dobijanje lokacijske, građevinske i upotrebne dozvole, pod uslovom da investitor preda sve papire potrebno je najviše 90 dana. Lokacijska dozvola u Srbiji se, kaže on, izdaje za dve nedelje, ako je područje na kojem se gradi pokriveno planovima i ako investitor ima svu potrebnu dokumentaciju. Toliko vremena je potrebno i za građevinsku dozvolu.

Zanimljivo je da je u ovogodišnjem izveštaju osim Mađarske i Rumunije, koje su donele nove propise, skratile vreme i umanjile troškove, pa samim tim zauzele bolje pozicije, posebna pažnja poklonjena Hrvatskoj. U izveštaju Svetske banke Hrvatska se navodi kao zemlja koja je najviše uradila u smanjenju procedura i troškova. U poređenju sa Srbijom u ovoj susednoj državi investitori duže čekaju dozvole, ali je zemljište jeftinije pa su i troškovi znatno niži.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik