Svi koji budu želeli da u Srbiji zidaju nove objekte od 1. juna moraće da prilože elaborat o energetskoj efikasnosti da bi dobili građevinsku dozvolu. Tako će sve zgrade podignute posle ovog datuma imati energetske pasoše, koji će pokazivati koliko građevina troši energije za zagrevanje, hlađenje i održavanje i koliko bi moglo da se uštedi. Ovo predviđaju pravilnici o energetskoj efikasnosti i energetskoj sertifikaciji zgrada, koji će ući u skupštinsku proceduru do kraja januara. Procene govore da u Srbiji energetski nije efikasno između 300.000 i 400.000 kuća, pa se po kvadratnom metru kod nas prosečno potroši i do 200 kilovatsati. Plan je da prosečna potrošnja bude smanjena na 50 kilovatsati. Ovaj dokument predviđa da će graditelji do početka juna prilagati elaborat o energetskoj efikasnosti po svojoj volji, ali će to ubuduće biti obavezan deo dokumentacije.
Svi koji budu želeli da u Srbiji zidaju nove objekte od 1. juna moraće da prilože elaborat o energetskoj efikasnosti da bi dobili građevinsku dozvolu.
Tako će sve zgrade podignute posle ovog datuma imati energetske pasoše, koji će pokazivati koliko građevina troši energije za zagrevanje, hlađenje i održavanje i koliko bi moglo da se uštedi.
Ovo predviđaju pravilnici o energetskoj efikasnosti i energetskoj sertifikaciji zgrada, koji će ući u skupštinsku proceduru do kraja januara. Procene govore da u Srbiji energetski nije efikasno između 300.000 i 400.000 kuća, pa se po kvadratnom metru kod nas prosečno potroši i do 200 kilovatsati. Plan je da prosečna potrošnja bude smanjena na 50 kilovatsati.
Ovaj dokument predviđa da će graditelji do početka juna prilagati elaborat o energetskoj efikasnosti po svojoj volji, ali će to ubuduće biti obavezan deo dokumentacije. Energetski pasoš moraće da imaju sve zgrade kako bi dobile upotrebnu dozvolu. Zgrade će biti podeljene u „energetske razrede“ od „A plus“ do „G“, u zavisnosti od potrošnje energije. Tržišna vrednost trebalo bi da bude veća za objekte sa manjim utroškom.
- Građani će znati šta kupuju, kakva je izolacija objekta i koliko će energije trošiti - kaže savetnik u Ministarstvu životne sredine i prostornog planiranja Jasminka Pavlović.
- Pasoš će pokazivati koliko treba da se uloži u bolju energetsku efikasnost i kada će se novac isplatiti. Ovaj sertifikat, ipak, neće imati svi stari objekti, ali to nije slučaj ni u drugim zemljama. A u prednosti će biti oni koji budu isticali pasoše.
Licence
Kada pravilnici budu usvojeni, ministarstvo će početi da ovlašćuje preduzeća koja će moći da izdaju energetske pasoše.
- Zasad nijedna firma nema licencu za to - kaže Pavlović.
- Preduzeća će morati da prođu određenu obuku ili pokažu znanja.