Stanovi za iznajmljivanje u Srbiji nikad jeftiniji. Za prazan stan od 100 kvadrata u centru Beograda sada treba odvojiti oko 500 evra, a za nameštenu garsonjeru oko 150. U odnosu na prošlu godinu u prestonici su kirije za 30 odsto niže, u Kragujevcu za 10, a u Novom Sadu za čak 40 odsto. U agencijama za promet nekretnina kažu da je do takvog trenda dovela velika ponuda nasuprot maloj tražnji. Cene neće rasti ni u septembru, već bi mogle čak i da padaju. Pada broj zainteresovanih, pa ni upis na fakultet neće zaustaviti pad kirija, koje su u proseku od 2007. u Beogradu pale i za više od 50 odsto. U odnosu na 2010, iznajmljivanje stana jeftinije je za oko 30 odsto. Koliko je novca potrebno za iznajmljivanje stana diktiraju najpre lokacija, kvadratura, uređenost, ali i uslovi na tržištu. Opremljen stan s centralnim grejanjem na Vračaru sada može da se nađe za 250 evra, što je ranije bila misaona imenica.
Stanovi za iznajmljivanje u Srbiji nikad jeftiniji. Za prazan stan od 100 kvadrata u centru Beograda sada treba odvojiti oko 500 evra, a za nameštenu garsonjeru oko 150.
U odnosu na prošlu godinu u prestonici su kirije za 30 odsto niže, u Kragujevcu za 10, a u Novom Sadu za čak 40 odsto. U agencijama za promet nekretnina kažu da je do takvog trenda dovela velika ponuda nasuprot maloj tražnji.
Nedeljko Malinović iz beogradske agencije “Legat”, smatra da cene neće rasti ni u septembru, već bi, kako kaže, mogle čak i da padaju.
- Pada broj zainteresovanih, pa ni upis na fakultet neće zaustaviti pad kirija, koje su u proseku od 2007. u Beogradu pale i za više od 50 odsto. U odnosu na 2010, iznajmljivanje stana jeftinije je za oko 30 odsto - ocenjuje Malinović.
Koliko je novca potrebno za iznajmljivanje stana diktiraju najpre lokacija, kvadratura, uređenost, ali i uslovi na tržištu. Opremljen stan s centralnim grejanjem na Vračaru sada može da se nađe za 250 evra, što je ranije bila misaona imenica, kaže za “Blic” Aleksandra Kon suvlasnica agencije za nekretnine “Alka”.
- Zbog velike ponude kirije su drastično pale, a oni koji iznajmljuju traže i da stan bude uređen. Sada se najteže izdaju stari i trošni stanovi bez obzira na lokaciju - kaže Kon.
U novosadskim agencijama cene su pale i više nego u Beogradu, čak do 40 odsto.
- Ako se stan od 50 kvadrata ranije bez problema izdavao za 300 ili 350 evra, sada za taj isti stan ne može da se dobije više od 150. Mnogo stanova zvrji prazno, a potražnja je mala. Sada se komplet namešten dvosoban stan na Novom naselju izdaje za 120 evra, a isto je na Detelinari, Limanima, Grbavici - kažu u agenciji „Premier“ i dodaju da je jedino za garsonjere u bilo kom delu grada još uvek potrebno izdvojiti od 100 do 140 evra.
Trenutna cena garsonjera u centru Niša kreće se od 100 do 150 evra. Jednosobni i dvosobni stanovi, u zavisnosti od toga da li su namešteni, mogu se iznajmiti za 150 do 200 evra, a na periferiji i za svega 100 evra.
Prema rečima Dragana Obradovića, vlasnika agencije “Superior”, u Kragujevcu su cene pale za 10 odsto, a najskuplja je renta u centru grada.
Za razliku od navedenih gradova, u Subotici je u poslednjih godinu dana ponuda sve slabija, dok tražnja raste. Razlog je što je sve manje vlasnika stanova.
- Građani sve manje kupuju stanove, a i gradnja je stala. Investitori su se povukli, jer je materijal poskupeo, a cene nekretnina padaju - kaže Đuro Gavrić, vlasnik „Top Tip nekretnina“. U ovom gradu je mesečni zakup prosečno 120 evra.
Zanimljivo je i da dobar deo vlasnika koji i uspeju da izdaju stan to rade na crno, nastojeći da izbegnu poresko opterećenje od 20 odsto mesečne kirije i ugovor koji moraju da sklope sa stanarima na minimum godinu dana. U Poreskoj upravi kažu da je u Srbiji u prošloj godini bilo svega 7.006 prijavljenih stanara. Po tom osnovu, država je 2010. prihodovala 1,2 miliona evra.