Dok se stanogradnja u Evropi nalazi na najnižem nivou u poslednjih deset godina, u Srbiji, posebno u Beogradu i Novom Sadu, cene nekretnina ne pokazuju znakove pada.
Prosečna cena kvadrata nove gradnje u glavnom gradu iznosi 2.445 evra, a najskuplji kvadrat prošle godine prodat je za nevjerovatnih 11.811 evra u naselju Beograd na vodi. U prošloj godini, cene nekretnina u Srbiji skočile su između 5 i 20 posto, postavljajući pitanje šta možemo očekivati ove godine.
Kako bi rasvetlili trenutnu situaciju na tržištu nekretnina i dali savete potencijalnim kupcima i ulagačima, razgovarali smo sa Milićem Đokovićem, investicionim konsultantom i proceniteljem nekretnina, i Ervinom Pašanovićem, ekonomistom i stručnjakom za kapital i nekretnine.
„Tržište je trenutno čvrsto i stabilno“, kaže Pašanović.
„Svi pokazatelji su pozitivni i s obzirom na očekivani pad kamatnih stopa, verujem da će promet nekretnina čak i porasti. Cene će verovatno ostati na sadašnjem nivou ili blago rasti. Očekivati pad cena nekretnina nije dobro jer bi to moglo značiti ekonomski lom poput onog iz 2008. godine, kada smo imali svetsku ekonomsku krizu.“
Pašanović naglašava važnost koncentracije na povećanje prihoda i životnog standarda.
„Narodna banka Srbije već je objavila mere za ograničavanje stope kamata, a očekivano smanjenje kamata iz Centralne evropske banke moglo bi povećati broj kreditnih kupaca i podstaći potražnju.“
Kulturni aspekt kupovine nekretnina
Pašanović takođe ističe kulturnu razliku u pogledu stambene sigurnosti između Srbije i Zapadne Evrope.
„U Srbiji je kupovina stana često emocionalna odluka i simbol društvenog statusa, dok je u Zapadnoj Evropi sasvim normalno ceo život živeti kao podstanar.“
Iznajmljivanje ili kupovina?
Milić Đoković, investicioni konsultant i procenitelj nekretnina, komentariše dilemu između iznajmljivanja i kupovine stana.
„Da li je bolje kupiti stan ili iznajmiti zavisi od vašeg znanja o investiranju i raspolaganju viškom novca. Ako znate kako da uložite novac u biznis sa profitnom stopom od 20%, može biti isplativije nego platiti kiriju koja je obično 5% od vrednosti nekretnine. Ulaganje u nekretnine ili biznis može doneti značajan profit, ali je ključna stvar biti pametan u investicijama“.
Zbog visokog rizika ulaganja na strane berze, građani radije investiraju u nekretnine, koje pružaju sigurnu zaštitu kapitala.
„Nekretnine su najsigurnija investicija jer predstavljaju osnovu ekonomije. One imaju poseban pravni status još od rimskog prava i ne mogu se lako preneti ili sakriti. Hipotekarni krediti i katastarske evidencije dodatno osiguravaju sigurnost ovakvih ulaganja“, zaključuje Đoković.
Đoković zaključuje:
„Osnovna poenta je da novac radi za nas, a ne mi za novac. Dok ne promenimo taj mentalitet, teško ćemo postići finansijsku stabilnost.“