Narodna banka Srbije dozvolila je bankama da odobravaju stambene kredite za nekretnine koje su u grubim radovima, odnosno imaju urađen iskop i konstrukciju, što je 60 odsto završenosti, za razliku od dosadašnje prakse kada su krediti mogli da se odobre samo ako je zgrada završena 80 odsto.
Kada je reč o državnim stanovima koje gradi Građevinska direkcija Srbije ili državnim jeftinim stanovima za sektor bezbednosti, banke će moći da odobre kredit bez obzira u kojoj je zgrada fazi izgradnje. Na ovaj način se stimuliše gradnja jer investitor se ne zadužuje. On ima unapred finansiranje, odnosno krajnji kupac kreditira investitora, a zauzvrat dobija jeftiniji stan, jer nije ista cena stana koji se kupuje gotov i kada se kupuje u grubim radovima.
Država, dakle, podstiče proizvodnju gradeći stanove, ali i tražnju, jer nema efekta da se samo upumpavaju pare u privredu, a da se s druge strane štedi i ne troši. Sve se radi u nameri da se podstakne budući privredni rast, u kome građevinarstvo ima značajan udeo.
Građevinski sektor je u 2019. godini imao rast od čak 35 odsto. Tokom pandemije gradnja nijednog trenutka nije stala, čak se radilo i za vreme vanrednog stanja. U prvom polugodištu vrednost građevinskih radova u odnosu na isti period prošle godine povećana je osam odsto zahvaljujući rastu u prvom tromesečju.
U drugom tromesečju ove godine građevinarstvo je imalo međugodišnji pad od samo 2,6 odsto. Glavni izazov je sada očuvati taj trend i ne dozvoliti da građevinarstvo padne.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, ukupan broj izdatih građevinskih dozvola u prva tri meseca je povećan 22,3 odsto, dok je u aprilu opao 37 odsto, u maju 26 odsto, a u junu samo 2,3 odsto. Broj stanova koji će se graditi prema tim dozvolama u 2020. veći je u svim mesecima sem u aprilu. Za prvih pet meseci odobrena je izgradnja 12.844 stana, što je 40 odsto više nego u istom periodu prethodne godine.
Ministarstvo građevinarstva očekuje da će vrednost izvedenih radova u tom sektoru biti veća oko 6,8 odsto 2020. godine u odnosu na prošlu, rekao je državni sekretar u tom ministarstvu Miloje Obradović komentarišući nove mere NBS. Te mere bi trebalo da olakšaju građanima pristup stambenim kreditima za kupovinu stanova i u „sivoj fazi” gradnje.
Ističe da je udeo građevinarstva u BDP-u 2016. godine bio 3,9 odsto, dok je prošle godine iznosio 5,7 odsto i istakao da se Srbija približava visokorazvijenim zemljama po udelu građevinarstva u BDP-u. Govoreći o novim merama, Obradović je naveo da one imaju višestruki značaj, pre svega za građane da lakše dođu do stana, zatim za privredni rast, ali i za podizanje životnog standarda građana.
– Sada je svim građanima olakšano dobijanje kredita i dolaženje do stana, a ne samo do prvog stana, što smo imali kao prethodnu meru. Istovremeno će se privredi omogućiti brži obrt finansijskih sredstava i to će podići rast i razvoj privrede kroz građevinsku industriju – zaključio je Obradović.
Inače, prema podacima Udruženja banaka, broj stambenih kredita je od marta do kraja juna povećan oko tri odsto, što potvrđuje i Kaća Lazarević, agenti za nekretnine i ovlašćeni procenitelj. Ona kaže da prodaja stanova ide bolje nego pre korone.
– Sada je jeftinije plaćati ratu za kredit nego iznajmljivati stan. Učešće za kredite je smanjeno na 10 odsto, kamate su niske i isplativije je investirati u kupovinu stana nego štedeti u banci. Kupuju se stanovi u novogradnji i uglavnom iz kredita. Ova nova preporuka NBS će još više pospešiti kupovinu stanova, ali ostaje da se vidi kako će je banke primenjivati. Verovatno će takvi krediti morati da budu osigurani kod Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita – kaže Lazarevićeva.
Goran Rodić, potpredsednik Građevinske komore Srbije, kaže da je nova privremena mera predfinansiranja stanova dobra i za investitore i za kupce i za državu.
– Biće većeg obrta novca, priliva u kontinuitetu i omogućiće izbegavanje rada na crno. Izvođači radova će imati godinu dana finansiranje unapred za izvršenje svojih radova, tako da neće morati da angažuju radnike na crno, da se kreditno zadužuju, ali neće moći da grade bez dozvole. Krajni kupac će finansirati gradnju i jeftinije platiti stan nego kada je zgrada gotova – kaže Rodić.
U zavisnosti od investitora, cena kvadrata u gruboj fazi može da bude i do 90 odsto niža. Kvadrat koji košta 2.000 evra, kada se kupuje u grubim radovima može da košta 1.800 evra. S tim što Rodić upozorava da na ovo neće pristati investitori koji imaju zatvorenu finansijsku konstrukciju, oni će, kaže, čekati da završe zgradu i skuplje prodaju stanove.
– Građani moraju da budu obazrivi i da traže garanciju investitora za novac koji su dali. U slučaju ne završetka zgrade da dobiju pare natrag s kamatom – kaže Rodić.
Osim investitora, izvođača i kupca, dodaje on, dobija i država jer je taj novac usmeren direktno u proizvodnju, te će na taj način i država imati direktno i indirektno punjenje budžeta. Prema njegovim rečima, NBS na ovaj način pospešuje proizvodnju, učvršćuje dinar i izbegava nepredviđenu inflaciju, odnosno devalviranje dinara u odnosu na evro.