Najskuplji stanovi u Dubrovniku i Splitu, najjeftiniji u Bjelovaru i Sisku

Bez autora
Dec 02 2014

Cijene stanova na Jadranu tijekom studenog su se posebno isticale: Split i Šibenik bilježe porast cijena, a Dubrovnik još uvijek bilježi najvišu cijenu kvadrata. Najveći pad cijena tijekom studenog zabilježen je u Zadru (4,6 posto), dok je porast cijena zabilježen u Šibeniku (2 posto) i Splitu (1,6 posto). U Rijeci se cijene stanova nisu mijenjale te su stale jednake kao mjesec ranije, 1380 eura po metru kvadratnom. Zadar bilježi mjesečni pad cijena od 4,6 posto, pa je prosječna tražena cijena stana tijekom studenog iznosila 1731 euro. Cijena metra kvadratnog u Šibeniku je iznosila 1404 eura, što je 2 posto više no mjesec ranije. Prema podacima portala Crozilla.com prosječna tražena cijena zagrebačkih stanova tijekom studenog je iznosila 1577 eura što je 0,6 posto manje no mjesec ranije. Pad cijena od 2,8 posto bilježi Pula, a za jedan se tamošnji „kvadrat“ stana u prosjeku tražilo 1272 eura.

Najskuplji stanovi u Dubrovniku i Splitu, najjeftiniji u Bjelovaru i SiskuCijene stanova na Jadranu tijekom studenog su se posebno isticale: Split i Šibenik bilježe porast cijena, a Dubrovnik još uvijek bilježi najvišu cijenu kvadrata.

Najveći pad cijena tijekom studenog zabilježen je u Zadru (4,6 posto), dok je porast cijena zabilježen u Šibeniku (2 posto) i Splitu (1,6 posto). U Rijeci se cijene stanova nisu mijenjale te su stale jednake kao mjesec ranije, 1380 eura po metru kvadratnom. Zadar bilježi mjesečni pad cijena od 4,6 posto, pa je prosječna tražena cijena stana tijekom studenog iznosila 1731 euro. Cijena metra kvadratnog u Šibeniku je iznosila 1404 eura, što je 2 posto više no mjesec ranije.

Prema podacima portala Crozilla.com prosječna tražena cijena zagrebačkih stanova tijekom studenog je iznosila 1577 eura što je 0,6 posto manje no mjesec ranije. Pad cijena od 2,8 posto bilježi Pula, a za jedan se tamošnji „kvadrat“ stana u prosjeku tražilo 1272 eura.

Statistike portala Crozilla.com pokazale su kako se po visini cijena stanova tijekom studenog isticao Dubrovnik u kojem se za metar kvadratni tražilo 2967 eura i Split u kojem je cijena iznosila 2007 eura. Potpuna suprotnost skupljim gradovima su Sisak, u kojem je prosječna tražena cijena „kvadrata“ iznosila tek 813 eura, ili Bjelovar u kojem je cijena iznosila 904 eura.

Ponuda nekretnina koje se prodaju u većini je gradova značajno veća od potražnje, a takvo je stanje i u Osijeku. Prosječna tražena cijena stana, prema podacima portala Crozilla.com, tamo je tijekom studenog iznosila 995 eura po metru kvadratnom. „Potražnje za nekretninama uvijek ima, no realizacija je manja u usporedbi sa razdobljem prije recesije. U Osijeku se dosta trguje starijim stanovima jer se slabo grade nove zgrade.“ – za portal Crozilla.com rekao je Domagoj Brljačić, licencirani agent agencije "Nekretnine Osijek". Prema njegovim riječima prosjek korekcije za najtraženije stanove u većini se slučajeva kreće oko 5 do 10 posto, no ponekad cijena može biti i fiksna, dok ponekad ima i većih odstupanja. Navodi kako je na osječkom tržištu velik izbor pa kupci imaju veći utjecaj na snižavanje konačne cijene. Glavnina posla se svodi na manje stanove - garsonijere, jednosobne stanove i manje dvosobne do oko 55 „kvadrata“, a kupci su većinom mlade obitelji i roditelji studenata koji dolaze studirati u Osijek.

Podaci portala Crozilla.com pokazali su kako na našem tržištu najveća potražnja vlada upravo za stanovima u Zagrebu, a tijekom studenog najtraženiji u bili oni u centru, zatim na Trešnjevci, Jarunu i Maksimiru.

Mjesec studeni, prema statistikama portala Crozilla.com najveće minuse donio je na zapadnom dijelu grada gdje su cijene pale za 1,9 posto, pa je prosječna tražena cijena metra kvadratnog iznosila 1415 eura. U Novom Zagrebu cijene stanova na mjesečnoj su razini pale za 1,4 posto, a za „kvadrat“ stana u prosjeku se tražilo 1255 eura. Centar tijekom studenog bilježi najmanji pad cijena, tek 0,4 posto, a cijena metra kvadratnog iznosila je 1837 eura.

Kakvo je stanje na tržištu nekretnina na istočnom dijelu grada, preciznije u Sesvetama, za portal Crozilla.com rekla je Ivana Čikić iz agencije Dom ekspert d.o.o.: „U Sesvetama se u ovom trenutku gotovo ništa ne gradi. Mnogi su se graditelji već prije par godina povukli sa tržišta. Iako su imali pripremljene projekte za gradnju, osiguranu financijsku konstrukciju i kupljena zemljišta, odlučili su pričekati sa gradnjom. U ovom je slučaju oprez bio opravdan. Da je tome tako govori primjer investitora u Sesvetama koji je već duži niz godina prisutan na sesvetskom tržištu nekretnina. Gradnju stambeno-poslovnog kompleksa započeo je 2009. godine, a početna cijena kvadrata stana bila je 1600 eura. Već sljedeće, 2010. godine cijena istog kvadrata stana pala je na 1500 eura i do danas se snižavala za 7-10 posto godišnje. Danas ona iznosi 1100 eura.“

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik