Niš podigao cene po ugledu na Beograd i Novi Sad

Bez autora
Dec 13 2022

Visina zakupa stanova u Nišu u poslednjih nekoliko meseci neočekivano je porasla do astronomskih visina.

Cene su naglo skočile, tako sve ono što se smatralo normalnom stanarinom za garsonjere od 120 do 150 evra, ili jednosobne stanove do 200, a dvosobne do 250 evra, sada košta skoro duplo više. S početkom nove školske godine na fakultetima niškog univerziteta veliki broj studenata, ali i prvi put upisanih na studije – brucoša, iz okolnih mesta i gradova stigao je u Niš. I odmah su se suočili sa ne baš malim problemom. U paviljonima Studentskog centra „Niš” više od jedne decenije je nepromenjen broj, odnosno uvek 990 mesta, tako da najveći broj mladih koji dolaze u Niš na studije mora u privatan smeštaj.

Iz priče porodice Jovanović iz Sokobanje najbolje se može shvatiti šta se sve i zašto događa.

– Naš sin je u junu upisao studije u Nišu i odmah posle toga pronašli smo garsonjeru na nekoliko stotina metara od fakulteta. Pogodili smo se sa stanodavcem da plaćamo 150 evra mesečno, plus režijske troškove, struju, grejanje i sve ostalo. Dali smo unapred, kako nam je vlasnik stana tražio, „nultu” kiriju od 150 evra i dobili ključeve od garsonjere. U međuvremenu uplatili smo na račun vlasnika stana kirije za avgust i septembar, a kada smo poslednjih dana septembra i pred početak predavanja i vežbi došli u Niš sa sinovljevim stvarima i knjigama, brava je bila promenjena. Pozvao sam stanodavca, koji je odmah došao i saopštio nam da dogovor od prošlog leta ne važi, jer su kirije povećane i zatražio da mu plaćamo 250 evra mesečno. Pokušao je da nam vrati uplaćenih 450 evra, a kako nisam pristao na to i rekao mu, pošto posedujem priznanice o već plaćenom zakupu za tri meseca, da ću ga prijaviti policiji i tužiti. Nije popuštao i vratili smo se u Sokobanju neobavljenog posla i bez obavljene selidbe sina. Nekoliko dana kasnije, međutim, vlasnik nas je pozvao i ponudio da do kraja ove godine, odnosno zaključno s decembrom, plaćamo po 200 evra plus troškove, a onda da se u januaru dogovorimo za novu cenu – rekao nam je Rade Jovanović iz Sokobanje.

U agenciji za promet nekretnina „Mondo”, koja ima posebnu službu za posredovanje u iznajmljivanju stanova, rečeno je za „Politiku” da je do naglog skoka zakupa, slično kao u Beogradu i Novom Sadu, navodno došlo zbog povećane potražnje i dolaska izbeglica iz Rusije i Ukrajine. Ali, tvrde da to nije osnovni razlog.

– Malo je ukrajinskih i ruskih izbeglica u Nišu i nije primećena veća tražnja slobodnih stanova. Razlog je drugi: sada, prilikom sklapanja ugovora o iznajmljivanju, odnosno izdavanju stanova u zakup, sve ide s prijavom za porez. Veliki broj vlasnika koji imaju stanove u zgradama i soliterima pored niških fakulteta pokušava da izda stambeni prostor bez prijave, odnosno „na crno” kako bi što više zaradio. Zakupci, međutim, žele da se obezbede i insistiraju da se ugovori overe kod agencija ili notara. Zato vlasnici naduvavaju cene – rekao nam je Dalibor Nešić, agent u „Mondu”, koji nam je rekao da je najveća potražnja studentskih stanova i soba bila krajem oktobra i u novembru, i to na bulevarima Nemanjića i Zorana Đinđića i ulicama oko njih, gde su Medicinski i Stomatološki fakultet. Kako nam je rečeno, rast cena je bio primetan ponajviše posle dolaska 170 studenata iz celog sveta koji su se s medicinskih fakulteta u Ukrajini prebacili u Niš na studije medicine.

Potražnja je povećana, rečeno nam je, i u širem centru grada u okolini Pravnog i Ekonomskog, ali i pored niškog Starog groblja, gde su Fakultet za zaštitu na radu, ali i Fakultet fizičke kulture. U ovim niškim kvartovima cene su u odnosu na ostale delove grada veće i do 50 odsto. Kada je reč o sobama koje su za stanovanje po dva studenta, ili dve studentkinje, bile prosečno oko 120 evra, sada treba izdvojiti minimum 200 evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik