Od građevinarstva živi 50.000 porodica u Novom Sadu

Bez autora
Aug 09 2023

Mnogo toga gradi se u Novom Sadu gde građevinska operativa, kako to kaže gradonačelnik Milan Đurić, ne staje.

U gradu oko 50.000 porodica, prema njegovim rečima, živi od građevinarstva, a u poslednjih godinu dana izdate su 1.332 građevinske dozvole. Radnik danas od tog posla može, prema mišljenju jednog od sindikalnih vođa Josipa Modića, dobro da zaradi. Kaže, plate su u nekim kompanijama 1.000 evra u proseku, a dnevnica bude 40-50 evra, sa hranom.

Ipak, sindikalac je građevinarima u Srbiji, povodom njihovog Dana koji je juče obeležen u Novom Sadu, simbolično na gradilištu novog vrtića na Grbavici, poželeo da bude što manje povreda, a što većih zarada. „Naravno, uvek tražimo da bude više, da se radnici plate. To je sve ponuda i potražnja”, kazao je tom prilikom predsednik Sindikata građevinara Vojvodine i Novog Sada i industrije građevinskog materijala, te potpredsednik na nivou Srbije.

Osim toga što je posao građevinara težak, za radnom snagom vlada i dalje velika potražnja. Sa merdevina, skela i građevina radnicima preti rizik od povreda i smrti, jer bezbednost često nije na potrebnom nivou. Domaćih radnika nema dovoljno, neretko idu za većom zaradom u Nemačku i druge države, a ovde se radna snaga uvozi iz dalekih zemalja. To su Indija, Pakistan, Šri Lanka, Albanija kao i Turska i do sada je u Srbiju došlo njih 35.000. Očekuje se još radnika iz inostranstva, jer je nedavno promenjen Zakon o zapošljavanju stranaca. Članovi sindikata boje se da to ne donese „damping” ili smanjenje cene rada za domaće radnike i još veći odliv na Zapad.

Smatra, pri tom, da radnici iz većine ovih zemalja nisu kvalitetni kao domaći, sem turskih, ali oni nastoje da odu negde gde su veće dnevnice. Takav slučaj je i u drugim oblastima – u ugostiteljstvu, turizmu, trgovini, ali najviše u građevinarstvu.

„Predložili smo Pokrajinskom sekretarijatu za privredu i turizam da se subvencionišu one kompanije koje za stalno zaposle radnike koji odluče da se vrate. Tako bi lakše došli i do kredita, kupili stan, i to ih možda zadrži ovde, u našoj zemlji”, kaže sindikalac. Potrebna je i veća bezbednost na radu, možda strože kazne i više ličnog opreza na gradilištima. U proseku svake nedelje, prema rečima sindikalnog potpredsednika, pogine radnik u građevinarstvu. Prošle godine je smrtno stradalo oko 40, a pretprošle 78. „To je manje, a puno je i jedan”, naglašava.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik