Izgleda kao scena iz naučno-fantastičnog filma, ali ovaj plutajući grad je potencijalno rešenje za mesta koja prirodne katastrofe i ekstremni vremenski uslovi pustoše. Impozantna konstrukcija bi bila visoka 366 metara i prostirala bi se na 279 hektara, a na tom mestu moglo bi da živi 40.000 ljudi.Unutar plutajućeg grada nalazilo bi se sve što postoji u normalnoj prestonici- od hotela, preko prodavnica, do kazina i škola. Ovaj metropolis je opremljen i baštama, posebnim superbrzim liftovima i pokretnim stazama za pešake.
Izgleda kao scena iz naučno-fantastičnog filma, ali ovaj plutajući grad je potencijalno rešenje za mesta koja prirodne katastrofe i ekstremni vremenski uslovi pustoše.
Impozantna konstrukcija bi bila visoka 366 metara i prostirala bi se na 279 hektara, a na tom mestu moglo bi da živi 40.000 ljudi. Unutar plutajućeg grada nalazilo bi se sve što postoji u normalnoj prestonici- od hotela, preko prodavnica, do kazina i škola. Ovaj metropolis je opremljen i baštama, posebnim superbrzim liftovima i pokretnim stazama za pešake.
Projekat je inspirisan katastrofalnim posledicama uragana Katrina iz 200,. koji je pogodio Nju Orleans. Šteta je bila tako velika da je grad i dalje u procesu reizgradnje. Sada je grupa dizajnera, čija baza je u Bostonu, dala predlog za novi plutajući grad koji će se nalaziti na nasipu Misisipija. Projekat nosi ime “New Orleans Arcology Habitat”, skraćenica je NOAH.
Strukturalno on može da podnese udar jake oluje bez ikakvih posledica na rezidente. Kevin Šofer, glavni dizajner projekta, objašnjava da je tim imao tri glavne polazne tačke u kreiranju neverovatnog grada.
- Prvi izazov je da se prevaziđe psihička i fizička ugroženost izazvana prirodnim katastrofama. Potreba da se obezbedi stabilno i sigurno okruženje je najvažnija za dugotrajan oporavak i ekonomski prosperitet Nju Orleansa. Drugi izazov je bio taj što Nju Orleans ima previše vode. Grad je pravljen na moru i ispod nivoa mora, što čini da je vodostaj uvek visok, pa preti opasnost od poplava i olujnih udara. Treće, grad je pravljen u vlažnim uslovima, pa tlo sadrži naslage blata, mulja i gline. Takvi uslovi donose širok dijapazon teškoća. Naše rešenje u prevazilaženju tih izazova je da iskoristimo prednosti na prvi pogled spornih pitanja predstavljanjem plutajuće urbane platforme - rekao je Šofer.
Iako je inicijalna ideja da bude izgrađen u Nju Orleansu, dizajneri veruju da bi slični projekti mogli da zažive u bilo kojoj drugoj gradskoj sredini na obali.
- Pored stambenih blokova, ovaj grad bi imao i škole, komercijalne objekte, hotele, kazina, parking. To je projekat neverovatnog potencijala koji unapređuje sadašnja očekivanja Nju Orleansa. To je kapija nove ere razvoja urbanih sredina - zaključio je Šofer.