Poslovni prostori u Zagrebu jeftiniji 35 posto, Split drže turisti

Bez autora
Jan 07 2015

Šest godina duboke krize napravilo je svoje i na tržištu nekretnina. Dok se u Splitu i okolici zbog turizma cijene stanova i kuća nekako drže, makar su i 20 posto niže od istaknutih, što se poslovnih prostora tiče – teško ih je prodati. Razlog je što je u godinu dana u Hrvatskoj ugašeno više od 2600 obrta, pa se bivši frizerski saloni, kafići, dućančići, gledaju “uvaliti” pošto-poto, često s tvrtkama u čijem su sastavu poslovali, samo da bi se vlasnik riješio dugova. U Zagrebu su, u posljednje četiri godine, cijene lokala pale 35 posto, a nerijetko vlasnici nude besplatno korištenje prostora uz uvjet da najmoprimac plaća režije. Prosječna tražena cijena ureda i ordinacija iznosi 1364 eura, a cijena lokala 1212 eura po kvadratu, dok je oglašavana cijena skladišta 1513 eura. U Splitu su cijene znatno više od zagrebačkih, u prosjeku malo više od 2200 eura.U Splitu je prosječna tražena najamnina ureda i ordinacija 9,5 eura.

Poslovni prostori u Zagrebu jeftiniji 35 posto, Split drže turistiŠest godina duboke krize napravilo je svoje i na tržištu nekretnina. Dok se u Splitu i okolici zbog turizma cijene stanova i kuća nekako drže, makar su i 20 posto niže od istaknutih, što se poslovnih prostora tiče – teško ih je prodati.

Razlog je što je u godinu dana u Hrvatskoj ugašeno više od 2600 obrta, pa se bivši frizerski saloni, kafići, dućančići, gledaju “uvaliti” pošto-poto, često s tvrtkama u čijem su sastavu poslovali, samo da bi se vlasnik riješio dugova.U Zagrebu su, u posljednje četiri godine, cijene lokala pale 35 posto, a nerijetko vlasnici nude besplatno korištenje prostora uz uvjet da najmoprimac plaća režije.

Prosječna tražena cijena ureda i ordinacija iznosi 1364 eura, a cijena lokala 1212 eura po kvadratu, dok je oglašavana cijena skladišta 1513 eura. U Splitu su cijene znatno više od zagrebačkih, u prosjeku malo više od 2200 eura.U Splitu je prosječna tražena najamnina ureda i ordinacija 9,5 eura.

Prema podacima portala Crozilla.com, cijene najma manje su pale od kupoprodajnih, a razlog je što većina poduzetnika koji posluju u tim prostorima nisu vlasnici, nego najmoprimci. Rezultate istraživanja potvrđuje i Denis Hlapčić iz splitske agencije “Broker” koji veli da najam poslovnih prostora ide jako dobro.

Lito vilovito

- Da mi ih je u ovom trenutku pedeset, sve bi ih iznajmio. Problem je u tome što pravih prostora u Splitu nema napretek, a najviše se traže oni uz cestu i s parkingom. Nevolja je što su takvi prostori najčešće vlasnički neuredni ili im je vlasnik Grad pa zjape prazni. U centru se sve bazira na turizmu, pa se radi o apartmanima ili o ugostiteljskim i drugim uslužnim djelatnostima - kaže Hlapčić i dodaje da se poslovni prostori jako slabo prodaju.

- Ljudi se plaše kupiti jer ne znaju hoće li im ići posao. Klijentica je prije par godina skupo platila poslovni prostor, posao joj više ne ide dobro, ne može ga prodati, teško joj ga je i iznajmiti makar i za 500 kuna mjesečno, a platila ga je 140 tisuća eura. Kad vam jedna lokacija odradi svoje, kao što su Kaleta ili Koteks, ne možete stvari vratiti natrag - objašnjava Hlapčić.

Smiljana Trgo, suvlasnica agencije “Trgostan”, kaže da su u središtu Splita cijene poslovnih prostora i dalje više od onih koje tržište može prihvatiti.

- Nije tako visoko kao prije krize, ali se poslovni prostori na frekventnim lokacijama i dalje mogu prodati i drže cijenu. Manje atraktivni ne mogu se prodati – kaže Trgo, navodi što prostora mora imati da se proda ili iznajmi.

- Moraju biti u blizini trgovačkog centra gdje je mnogo ljudi, što bliže cesti i pločniku. U Orinoj zgradi kod “Slobodne” nedavno su prodani prostori po 3600 eura za kvadrat, što je više nego u vrijeme kada je zgrada bila gotova, no par stotina metara dalje, u “muslimanci”, poslovni prostor od 30 kvadrata nismo mogli prodati ni za 1500 po metru.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik