Sporna tema već godinama: Treba li Hrvatskoj porez na nekretnine?

Bez autora
Aug 20 2024

Treba li Hrvatskoj porez na nekretnine - sporna je to tema već godinama.

Unatoč otporu javnosti i politike, Vlada ipak razmišlja o uvođenju jedinstvenog poreza na nekretnine, i to prema njihovoj vrijednosti, a ne kvadraturi. Najprije bi se oporezivali prazni stanovi i kuće za odmor kako bi se stabiliziralo tržište nekretnina s visokim cijenama i skromnom ponudom.

Vlasnici vikendica u 450 naših gradova i općina plaćaju lokalni porez na kuće za odmor. Većina gradova, poput Zadra i Splita, ove godine nije povećala porezni namet. 

- Zakonom je omogućeno jedinicama lokalne samouprave da mogu povećati porez na kuće za odmor koji je određen od 0,99 eura na maksimalnu 5 eura po četvornom metru. Zadar ima fiksnu cijenu od 1,99 eura po četvornom metru i to se nije mijenjalo u ovoj godini, kaže Iva Bencun, direktorica Turističke zajednice grada Zadra.

Odlukom grada zadovoljni su i privatni iznajmljivači jer uz taj porez plaćaju i paušal po ležaju.

- Grad nije podigao maksimalno koliko je mogao. Mi smo kao iznajmljivači zahvalni jer sezona nije baš toliko dobra, mali je pad u odnosu na lani i što manje platimo njima, nama je lakše, kaže Ivan Brkić, privatni iznajmljivač iz Zadra.

Priliku za naplatu maksimalnog lokalnog poreza iskoristili su Dubrovnik, Makarska, Zagreb, Rijeka, Pula... Mnogi smatraju da je to priprema za uvođenje novog poreza koji bi ujedinio komunalnu naknadu, spomeničku rentu i porez na vikendice.

- Podržavamo to i vjerujem da bi poboljšalo situaciju što se tiče prometa nekretnina i cijena. Spuštale bi se cijene nekretnina i one koje su sada teško dostupe bile bi dostupnije građanima i mladim obiteljima, kaže Aldo Rojnić, pročelnik za financije i gospodarstvo, Grad Pula.

Diljem zemlje imamo na stotine tisuća praznih stanova koje treba aktivirati, a sezonske iznajmljivače porezno više opteretiti, tvrde stručnjaci.

- Mi moramo riješiti anomalije koje postoje. Puno je nekretnina otišlo iz dugoročnog u turistički najam i taj porezni nesrazmjer utječe na tržište, kaže Dubravko Ranilović, predsjednik Udruženja poslovanja nekretninama HGK.

- Rentijerstvo je u Hrvatskoj gotovo porezna oaza, tu se dohotci ne oporezuju kao što se obračunava rad ili poduzetnička aktivnost, to je povlašten položaj i svake godine vidimo povećanje tih stambenih jedinica koje su namijenjene kratkoročnom najmu, ističe ekonomski analitičar Damir Novotny.

Hrvatska i Malta nemaju porez na nekretnine. Velika Britanija, Grčka i Francuska imaju najviše poreze na imovinu, a najniže Luksemburg, Švicarska i Austrija. Za kakav će se porez odlučiti Vlada, ne znamo, no obrise nove Stambene strategije doznat ćemo na jesen.


Zgombić: Porez na nekretnine ne može Hrvatskoj donijeti ništa dobro

Porezni stručnjak Hrvoje Zgombić kaže - porez na nekretnine ne može Hrvatskoj donijeti ništa dobro.

- O tom se porezu govori već godinama, najmanje deset godina, rekao je za HTV-ov Dnevnik.

Ako se govori o porezu na prazne stanove, podsjeća da je 2007. godine Ustavni sud ukinuo porez na nekorištene nekretnine, pa mi se čini da to nema smisla, dodaje.

- A koliko sad čujem, po ovom novom prijedlogu bi se taj porez razrezivao po vrijednosti, što ne vidim kako bi bilo moguće, kaže Zgombić.

Nada se, kaže, da taj porez neće biti uveden jer nije moguće utvrditi osnovicu, odnosno troškovi očevida su visoki.

- A kada bi se gađalo samo, na primjer, nekorištene stanove, ne sviđa mi se ideja da mi netko govori što ću ja raditi sa svojom imovinom, kaže Zgombić.

Zgombić također kaže da će porez sigurno dovesti do smanjenja cijene nekretnina.


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik