„Stan na dan” opet isplativiji od mesečnog izdavanja

Bez autora
Jun 18 2023

Vlasnici stanova koji su prethodnih godinu dana zahvaljujući velikoj potražnji, izazvanoj dolaskom ruskih državljana, uspevali dodatno da zarade na visokim kirijama, ponovo se masovno vraćaju na kratkoročno iznajmljivanje.

Popularni „stan na dan” opet je isplativiji nego mesečno izdavanje jer su se zakupnine vratile na uobičajene cene. Kratkoročno izdavanje apartmana se inače u poslednjih nekoliko godina poprilično razvilo u Srbiji, ali su mnogi tokom korone prestali da se bave ovim poslom. I tek što se zdravstvena kriza završila, krenuo je rat u Ukrajini i u Srbiji su stanovi poskupeli i za 100 odsto zbog čega su vlasnici masovno prešli na mesečni zakup.

Situacija je sada drugačija. Međutim, mnoge je ovih dana sačekalo još jedno upozorenje i podsećanje da bi zbog toga u budućnosti mogli da imaju probleme sa državom i inspekcijama. Još 2019. donet je Zakon o turizmu i Zakon o ugostiteljstvu koji su jasno definisali, između ostalog i sve obaveze vlasnika nekretnina koji žele da kategorišu svoje objekte. Važno je da posao bude legalizovan, a sve počinje od kategorizacija objekta koji se koristi za iznajmljivanje.

Poslednjih nekoliko meseci turistička inspekcija neprekidno obilazi i kontroliše takav smeštaj, jer su privatni iznajmljivači nekretnina nelojalna konkurencija hostelima i hotelima zbog rada na crno i neplaćanja poreza. Iz Ministarstva turizma i omladine za naš list navode da država ima nultu toleranciju na rad na crno, te se kontrole sprovode u kontinuitetu. Dunja Đenić, pomoćnik ministra turizma, za „Politiku” kaže da je po Zakonu o ugostiteljstvu obavezno da vlasnici kategorizuju objekte koji podležu kategorizaciji.

– Kategorizuju se stanovi, sobe, apartmani i kuće koji pripadaju takozvanoj domaćoj radinosti i ovi objekti moraju da se evidentiraju u Centralni informacioni sistem e-turista preko jedinice lokalne samouprave. Preko e-turiste elektronski se podnosi zahtev za kategorizaciju posle čega na teren izlazi komisija koja ga ocenjuje i donosi rešenje ukoliko su ispunjeni svi uslovi. Po ovom rešenju jedinica lokalne uprave obračunava iznos boravišne takse, a Poreska uprava paušalni porez na godišnjem nivou – objašnjava Đenićeva i dodaje da je do sada ukupno kategorisano 21.508 objekata.

Prema njenim rečima, kontrole turističke inspekcije su masovne, na sve načine se pronalaze neregistrovani objekti, a u toku je i pronalaženje softverskog rešenja kako bi inspekcija imala što bolji uvid. Kazne za neregistrovane objekte iznose do 350.000 dinara.

Napominje da na sve načine pokušavaju da informišu vlasnike objekata koji žele da se bave uslugama smeštaja o svim benefitima koje im donosi ulazak u legalne tokove. Obaveze su, dodaje, zanemarljive. Za porez, u zavisnosti od kategorije mesta, iznos po krevetu može da bude nekoliko hiljada dinara godišnje, a registracija, odnosno kategorizacija vlasniku daje veliku slobodu da se bavi ovim poslom potpuno legalno. Potencijalni ugostitelji, plaše se nameta koje bi imali u slučaju registracije, a oni su, navode iz ministarstva zaista zanemarljivi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik