Stend-baj stanovi

Bez autora
Aug 16 2010

Do pre nekoliko godina, građani koji su kupovali stanove bili su sigurni da će se u njih useliti. To su im garantovala domaća građevinska preduzeća. Međutim, pojavom raznih građevinskih investitora, sve je više prevarenih kupaca. RTS je istraživao ko sve u državi ne poštuje zakon i pojedinim investitorima, na račun oštećenih građana, omogućava ogromne zarade. Nema preciznih podataka o tome koliko je u Srbiji prevarenih kupaca stanova. Investitori su takve stanove prodavali po nekoliko puta i ostvarivali ogromnu dobit. Međutim, i oni koji su jedini kupci unapred plaćenih stanova po tržišnoj ceni, nisu došli do krova nad glavom jer većina investitora ne završava objekte u predviđenom roku. Iako Zakon o planiranju i izgradnji dozvoljava kupovinu stanova u sivoj fazi, nadležni savetuju da to ne činite, već da nekretnine kupite isključivo od poznatih domaćih građevinskih firmi.

Stend-baj stanoviInvestitori višestrukom prodajom istih stanova prevarili mnogo građana.

Od 2011. sudovi će biti umreženi, a kupac prilikom overe ugovora dobija obaveštenje o tome da li je nekretnina više puta prodata.

Do pre nekoliko godina, građani koji su kupovali stanove bili su sigurni da će se u njih useliti. To su im garantovala domaća građevinska preduzeća.

Međutim, pojavom raznih građevinskih investitora, sve je više prevarenih kupaca. RTS je istraživao ko sve u državi ne poštuje zakon i pojedinim investitorima, na račun oštećenih građana, omogućava ogromne zarade.

Početkom 2005. godine, Slobodanka Đokić dobila je nasledstvo i odlučila da sinu kupi stan u prestonici. Nije ni sanjala da će sledećih pet godina taj stan biti noćna mora za njenu porodicu.

"Pokazao mi je građevinsku dozvolu grada, plan projektnog biroa, garanciju od banke i na kraju pečat overen u sudu. Šta sam ja još mogla da očekujem, i da posumnjam u ispravnost njegovih radova", kaže Slobodanka Đokić.

U međuvremenu, investitor je uhapšen, a slučaj je na sudu.

Nema preciznih podataka o tome koliko je u Srbiji prevarenih kupaca stanova. Investitori su takve stanove prodavali po nekoliko puta i ostvarivali ogromnu dobit.

Međutim, i oni koji su jedini kupci unapred plaćenih stanova po tržišnoj ceni, nisu došli do krova nad glavom jer većina investitora ne završava objekte u predviđenom roku.

Iako Zakon o planiranju i izgradnji dozvoljava kupovinu stanova u sivoj fazi, nadležni savetuju da to ne činite, već da nekretnine kupite isključivo od poznatih domaćih građevinskih firmi.

Bankarska garancija kao pouzdan pokazatelj

"Kada su se ranije gradili stanovi svaka firma je morala da položi bankarsku garanciju za dobro izvršenje posla i da obešteti kupca ako stanovi ne budu izgrađeni na vreme. Znači, svaki kupac je mogao da naplati", kaže Goran Rodić iz Odbora za građevinarstvo Privredne komore Srbije.

Srbija je, izgleda, jedina zemlja u Evropi u kojoj može da se gradi bez para, ne poštuje rok za završetak objekta, a da niko za to ne odgovara. U svetu je to, drugačije.

"Svaka lokalna vlast mora da traži od investitora dokaz da ima obezbeđen novac da izgradi nekretninu u roku od tri godine. Tek tada može dobiti dozvolu za gradnju", kaže Paolo Toski, ekonomski savetnik u Ambasadi Italije.

"Ako ne završi objekat u tom roku oduzima mu se građevinska dozvola, ostaje bez građevinskog zemljišta, a kupci stanova se obeštete", naglašava Toski.

Nadležno ministarstvo uradilo je pravilnik, koji definiše sigurnost kupovine stanova od investitora.

"Mi nismo mogli da stavimo odredbu koja bi definisala da investitor mora da obezbedi bankarske garancije da će objekat zaista uspeti i da završi, ali mi ćemo dati informaciju dostupnu građanima kada kupuju stan, pogotovu u sivoj fazi, da znaju od koga ga kupuju", kaže Oliver Dulić, ministar za životnu sredinu i prostorno planiranje.

"Moramo da razdvojimo građevinske firme i investitore koji su bili korektni u dosadašnjem poslovanju", naglašava Dulić.

Osim toga, od Nove godine svi sudovi su umreženi, pa prilikom overe ugovora budući kupac stana odmah dobija i obaveštenje o tome da li je nekretnina više puta prodata.

Ipak, stručnjaci smatraju da bi Srbija trebalo da prepiše evropska rešenja. To znači da svi investitori treba da imaju bankarske garancije i za gradnju objekata koriste sredstva sa ličnog računa a ne, kao kod nas, novac građana.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik